Р Е Ш Е Н
И Е
280/15.5.2012г.
В И М Е Т О Н А
Н А Р О Д А
Шуменският районен съд, четиринадесети състав
На осемнадесети април две хиляди и дванадесета година,
В публично заседание в следния състав:
Председател: Кр. Кръстев
Секретар: Ф. А.
Като разгледа докладваното от районния съдия
НАХД № 298 по описа за 2012г.
За да се произнесе взе предвид следното:
Производство по чл.59 и сл. от ЗАНН.
Обжалвано е Наказателно постановление № 27-2702192/17.10.2011г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда” - гр. Шумен, с което на основание чл.416 ал.5 от КТ, във връзка с чл.414 ал.1 от КТ на “ЖСП СТИЛ” ООД - Шумен с ЕИК по БУЛСТАТ 040188026, представлявано от С.Н.С. ЕГН ********** е наложена имуществена санкция в размер на 1 500 /хиляда и петстотин/ лева, за нарушение на чл.153 ал.2 от КТ.
В жалбата си жалбоподателят моли съда да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно, постановено в противоречие на материалния закон като излага аргументите си за това. Излагат се доводи и, че се касае за маловажен случай. За дружеството – жалбоподател редовно призовано на посоченият съдебен адрес се явява процесуален представител – адв. С.С..
Административно-наказващият орган – Дирекция “Инспекция по труда”–Шумен чрез процесуалния си представител оспорва жалбата, като моли съда да потвърди наказателното постановление.
Жалбата
е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, поради което е процесуално допустима.
Съдът като провери законосъобразността на атакувания административен акт и обсъди събраните по делото доказателства във връзка с доводите на страните, намери за установено следното: С акт за установяване на административно нарушение №27-2702192 от 27.09.2011г. е констатирано, че “ЖСП СТИЛ” ООД - гр. Шумен, в качеството му на работодател, е нарушило разпоредбите на трудовото законодателство с това, че не е осигурил, седмична почивка на работника А.С.И. ЕГН ********** – работник – строителство, работил на строителен обект “Ремонт на ЦДГ 24 “Светулка” гр. Шумен за периода от 22.08.2011г. до 30.08.2011г., съгласно разпоредбата на чл.153 ал.2 от КТ. Актът е съставен в присъствието на Ж.М. - упълномощен представител на дружеството, на която е и връчен, и подписан от нея без да отрази възражения. Няма направени възражения и в законоустановения срок. Нарушението било констатирано от свидетелите Г. П.Г. и В.Ж.И. – инспектори в Дирекция “Инспекция по труда”- Шумен, след извършена проверка за спазване на трудовото законодателство на 14.09.2011г. в строителен обект “Ремонт на ЦДГ 24 “Светулка” в гр. Шумен и при проверка на 20.09.2011г. на представените от дружеството документи в Дирекция “Инспекция по труда”, резултатите от които са обективирани в Протокол за извършена проверка . Въз основа на съставения акт и съобразявайки материалите в административно-наказателната преписка, административно-наказващият орган е издал обжалваното НП като е възприел изцяло констатациите съдържащи се в АУАН. На основание чл.416 ал.5 от КТ, във връзка с чл.414 ал.1 от КТ на “ЖСП СТИЛ” ООД - Шумен с ЕИК по БУЛСТАТ 040188026 представлявано от С.Н.С. ЕГН ********** е наложена имуществена санкция в размер на 1 500 /хиляда и петстотин/ лева, за нарушение на чл.153 ал.2 от КТ
Така установената фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани по делото писмени доказателства и от разпита в съдебно заседание на актосъставителя В.Ж. Й. и на свидетеля при установяване на нарушението и при съставяне на акта – Г.П.Г.. Съдът кредитира изцяло показанията на тези свидетели, тъй като същите пресъздават това което са възприели непосредствено, като показанията им са безпротиворечиви и приложените по делото писмени доказателства - обяснения по чл.402 ал.1 т.2 от КТ и присъствена форма за периода 01.09.2011г. – 09.09.2011г. съдържат информация кореспондираща изцяло с показанията на тези свидетели. Съдът съща тока кредитира и показанията на разпитания като свидетел А.И., който потвърди описаната фактическа обстановка.
Правото на почивката е субективно трудово право. Задълженият правен субект, който трябва да осигури реализирането му е работодателя по съответното конкретно трудово правоотношение. Почивката е производна от работното време – свързана е с работата и се полага след определена продължителност на работното време. Предназначението й е да осигури време за краткотраен отдих на работника и служителя в интервала между периоди от време наситени с изпълнение на трудови задължения. В КТ са регламентирани няколко вида почивки, в зависимост от това за каква част и продължителност отработено време се предоставя.
Съгласно чл.142 от КТ работодателят може да установи сумирано изчисляване на работното време - седмично, месечно или за друг календарен период, не повече от 6 месеца. В конкретният случай от приложената Заповед № 041/22.08.2011г. на управителя на “ЖСП – СТИЛ” ООД се установява, че считано от 22.08.2011г. за период от 6 месеца било установено сумирано изчисляване на работното време за хората работещи на строежите. В тази хипотеза съгласно чл.142 от КТ максималната продължителност на работната смяна при сумираното изчисляване на работното време може да е до 12 часа, а продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа. При сумирано изчисляване на работното време непрекъснатата седмична почивка е не по-малко от 36 часа. В изключителни случаи тя може да бъде редуцирана до 24 часа при промяна на смените при сумираното изчисляване на работното време, в случаите когато действителната и техническата организация на работата в предприятието налагат това. Дните и часовете, които обхваща седмичната почивка трябва да бъдат последователни и непрекъснати. От приложената присъствена форма за периода 20.08.2011г. – 31.08.2011г., по безспорен начин се установява, че А.С.И. – работник – строителство е работил на обекта през целият визиран период, с изключение на 31.08.2011г. В тази насока са и дадените обяснения на основание чл.402 ал.1 т.2 от КТ и разпита му като свидетел. Правилно наказващия орган е извършил преценка, че на този работник не била осигурена седмична почивка не по-малко от 36 часа, съгласно 153, ал.2 от КТ. В случая важно за съставомерността на нарушението е обстоятелството, че не е спазена седмичната почивка, която обхваща времето от края на последния работен ден на предходната седмица до началото на първия работен ден на следващата седмица. Нито в административното, нито в съдебното производство дружеството – жалбоподател оспорва този факт
От събраните по делото доказателства се установява по безспорен начин, че “ЖСП СТИЛ” ООД - Шумен, в качеството си на работодател, е нарушило чл.153, ал.2 от КТ, тъй като в периода от 22.08.2011 г. до 30.08.2011 г. включително, не е осигурило седмична почивка от не по-малко от 36 часа на А.И., при сумирано изчисляване на работното време. Тези норми са императивни и следва да се изпълнят от лицата, явяващи се работодатели. При тяхното нарушение е определена и административно-наказателна отговорност съгласно чл. 414. ал.1 от КТ.
Съдът намира, че в процеса не се доказаха факти и обстоятелства, които биха обосновали становището на съда за различни правни изводи от тези на административно наказващия орган
Административно-наказващият
орган при квалифициране на нарушението е обсъдил и възможността за приложение
разпоредбите на чл.28 и чл.415в от КТ, като правилно е преценил, че липсват
основания за тяхното прилагане. Съдът счита, че конкретното нарушение не би
могло да бъде квалифицирано по чл.415в от КТ или по чл. 28 от ЗАНН с оглед
значимостта на охраняваните обществени отношения с нарушената материално-правна
разпоредба. Обект на защита са обществените отношения по охрана на едни от
най-важните конституционни права на гражданите - трудовите права, което в
никакъв случай не може да се преценява като маловажен случай. Целта на почивката е да осигури време за отдих на работника и служителя. Тя е
конкретен израз на закрилата на труда. Тя е и конституционно право.
Съдът намира, че по отношение на това деяние административно-наказващият орган правилно е издирил приложимия закон, като правилно е квалифицирал нарушението и го е санкционирал съобразно санкционната норма на чл.414, ал.1 от КТ. Наложеното наказание е в рамките на минимално предвидения размер.
В хода на административно – наказателното производство, съдът не констатира допуснати съществени нарушения на императивните разпоредби на ЗАНН при съставянето на акта и издаването на НП, водещи до неговото отмяна.
Водим
от горното и на основание чл.63 ал.1 от
ЗАНН, съдът
Р Е
Ш И :
ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 27-2702192/17.10.2011г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда” - гр. Шумен, с което на основание чл.416 ал.5 от КТ, във връзка с чл.414 ал.1 от КТ на “ЖСП СТИЛ” ООД - Шумен с ЕИК по БУЛСТАТ 040188026 представлявано от С.Н.С. ЕГН ********** е наложена имуществена санкция в размер на 1 500 /хиляда и петстотин/ лева, за нарушение на чл.153 ал.2 от КТ.
Решението подлежи на касационно обжалване пред ШАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.
Районен съдия: