Р Е Ш Е Н И Е

 

363/7.7.2015г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският районен съд, осми  състав

На втори юли   през две хиляди петнадесета година

В публично заседание в следния състав:  

                                                                               Председател: Валентина Тонева

Секретар: Й.К.

Като разгледа докладваното от районния съдия

ВНАД №1116 по описа на ШРС за 2015г.,

 

                 Производство по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

          Обжалвано е  Наказателно постановление № 11-01-62 от 19.05.2015г., издадено от Директор на Агенцията за държавна финансова инспекция гр. София, срещу  на „Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен , със седалище и адрес на управление: гр. Шумен, ул. „Петра” № 1, представлявано от В. М. Н., с което е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер 1000 лева на основание чл. 129, ал. 5, от Закона за обществените поръчки /ЗОП/ във вр. чл. 127, ал. 2 от ЗОП за нарушение по чл. 101а , ал. 1вр. чл. 14 ал.4 т 2 вр чл. 3  ал. 1 т 2  от ЗОП.

          Жалбоподателят  моли да бъде отменено наказателното постановление като излага  подробно аргументи за това в жалбата. В съдебно заседание   се явява процесуален представител и поддържа жалбата .

          За ответника по жалбата Агенция за държавна финансова инспекция /АДФИ/ гр. София, редовно призовани, в съдебно заседание   се явява представител ,който заявява  становище  за  потвърждаване  на  наказателното постановление като законосъобразно, правилно и обосновано.

            Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН от надлежна страна, отговаря на изискванията на чл.84 от ЗАНН, във вр. чл.320 от НПК, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна, поради следните съображения:

ШРС, след като взе в предвид събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и като съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа страна следното:                                                

          На основание Заповед № ФК-10-4 1181 от 16.10.2014г., чието изпълнение е спирано и възобновявано съответно със Заповед  №ФК -10-1344 от 25.11.14г и Заповед № ФК-10-1430/10.12.2014г., на Директора на АДФИ гр. София, е била извършена финансова инспекция на „Североизточно държавно предприятие“ гр. Шумен  по повод възлагането и изпълнението на обществени поръчки.

           Проверката е извършена от Д.Р.П.   – главен финансов инспектор в АДФИ.

          В хода на проверката е установено,        че „Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен е юридическо лице  със статут на държавно предприятие по смисъла на чл. 62 ал.3 от ТЗ. „Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен е възложител на обществени поръчки  в качеството си на публичноправна организация по чл. 7 ал.3 вр. параграф 1 т.21 от ДР на  ЗОП . Съгласно чл. 8  ал.2 от ЗОП  възложителите или упълномощените от тях длъжностни лице  организират  и провеждат  процедурите за възлагане на обществени поръчки  и сключват договорите с тях.

          Съгласно договор за  управление № РД 58-44/26.11.14г сключен с министъра на земеделието  и храните, изпълняващ длъжността директор на „Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен е инж. В. М. Н.. Директорът на „Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен се явява лице  по чл. 8 ал.3 от ЗОП . На основание чл. 8 ал.2 от ЗОП вр. чл. 172 ал.1т 2 и т. 14 и ал. 3 от ЗОП  директора на „Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен оправомощава  директорите на  териториалните  поделения  да провеждат  обществени поръчки  които предварително  са одобрени. За 2013г  упълномощаването е извършено  с обща заповед № 320/07.12.12г, като неразделна част  нея е Приложение № 1, съдържащо информация за обектите  на обществените поръчки, обема и реда за възлагането им . Съгласно т. 2 на заповедта,  видът, обемът , редът  и начинът на възлагане на съответната процедура  се  извършва на база  предварително  представената  в „Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен справка за 2013г за очакваните общи прогнозни разходи по видове  доставки и услуги .

          Като обект на обществена поръчка в посочената заповед е включена  услугата „Поддръжка счетоводен софтуер“, като общата прогнозна  стойност на услугата  за   „Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен е в размер на  53 160лв  без ДДС,  в това число и за Централното управление - 5000лв.

          Съгласно чл. 14 ал.4 т2 от ЗОП  възложителите могат да не провеждат  процедурите  по закона ,  но са длъжни  да прилагат условията  и реда на глава 8 „а“  при обществените поръчки  с обект  по чл. 3  ал.1 на стойност   без ДДС за  услуги  от 20 000лв до 66 000 лв .

          Финансовият инспектор констатирал, че  в периода от 17.01.2013г до 16.12.2013г  от Централното управление  на „Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен са извършени  разходи  за поддръжка на счетоводен софтуер „RIVAL“ въз основа на 12  фактури  от доставчик „СД НЕК К, Л“ гр. София на обща стойност  2 400 лв без ДДС, като фактурите били издадени без наличието на сключен писмен  договор, без да са спазени условията  и реда на глава 8  а  от ЗОП,  въпреки наличието на законови изисквания за това .

          На 27.01.15г бил съставен Акт за установяване на административно нарушение № 11-01-62от 27.01.15 г от главен финансов инспектор в АДФИ срещу „Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен , със седалище и адрес на управление: гр. Шумен, ул. „Петра” № 1, представлявано от В.Н., за това, че в периода от  17.01.2013г до 16.12.2013г в гр. Шумен  обл. Шумен  „Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен , възложител на обществени поръчки  по смисъла на чл. 7 ал.3 от ЗОП  е нарушило  разпоредбите на чл. 101 а ал. 1 от ЗОП  вр. чл. 14 ал.4 т. 2 вр.чл. 3 ал.1 т 2 от ЗОП – а именно, че към 17.01.13г в гр. Шумен,  Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен, възложител на  обществени поръчки  по смисъла на чл. 7 т.3  от ЗОП  е нарушило  разпоредбите  на чл. 101 а , ал. 1  вр. чл. 14  ал.4 т.2 вр. чл. 3 ал.1 т.2 от ЗОП .

          АУАН е съставен и предявен за подпис на представител на нарушителя на 27.01.2015г. В предвиденият от закона тридневен срок по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН, е депозирано писмено възражение,  в което са изложени  аргументи за липса на осъществено нарушение.

          Въз основа на АУАН е издадено Наказателно постановление № 11-01-62 от 19.05.2015г., издадено от Директор на Агенцията за държавна финансова инспекция гр. София, срещу  на „Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен , със седалище и адрес на управление: гр. Шумен, ул. „Петра” № 1, представлявано от В. М. Н., с което е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер 1000 лева на основание чл. 129, ал. 5, от Закона за обществените поръчки /ЗОП/ във вр. чл. 127, ал. 2 от ЗОП за нарушение по чл. 101а , ал. 1вр. чл. 14 ал.4 т 2 вр чл. 3  ал. 1 т 2  от ЗОП.

Така установената фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани по делото писмени и гласни доказателства, от разпита в съдебно заседание на актосъставителя, както и от присъединените на основание разпоредбата на чл.283 от НПК писмени доказателства.

При така установената фактическа обстановка съдът приема, от правна страна следното: При съставянето на акта за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление не са  допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които налагат отмяна на последното.

„Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен, е създадено по реда в чл.163, ал.1 от Закона за горите, а именно  за управление на горските територии - държавна собственост, които не са предоставени на ведомства или юридически лица, се създават държавни предприятия - Северозападно държавно предприятие, Северноцентрално държавно предприятие, Североизточно държавно предприятие, Югоизточно държавно предприятие, Югозападно държавно предприятие и Южноцентрално държавно предприятие, като  Министерството на земеделието и храните е техен собственик. Съгласно ал.2 на чл. 163 от ЗГ „Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен е юридическо лице със статут на държавно предприятие по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон.

На основание чл. 166 ал.1 от ЗГ за осъществяване на дейността на тези държавни предприятия, държавата предоставя за ползване и управление имущество - държавна собственост. А съгласно §1, т.21 от ДР на Закона за обществените поръчкиПубличноправна организация" е юридическо лице, което независимо от неговия търговски или производствен характер е създадено с цел задоволяване на обществени интереси и за което е изпълнено някое от следните условия:а) финансирано е повече от 50 на сто от държавния бюджет, от бюджетите на държавното обществено осигуряване или на Националната здравноосигурителна каса, от общинските бюджети или от възложители по чл. 7, т. 1 или 3; б) повече от половината от членовете на неговия управителен или контролен орган се определят от възложители по чл. 7, т. 1 или 3;в) обект е на управленски контрол от страна на възложители по чл. 7, т. 1 или 3; управленски контрол е налице, когато едно лице може по какъвто и да е начин да упражнява доминиращо влияние върху дейността на друго лице. В случая „Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен се явява публичноправна организация по смисъла на §1, т.21 от ДР на Закона за обществените поръчки, а съгласно разпоредбата на чл.7, т.3 от ЗОП публичноправните организации са възложители на обществени поръчки. Съгласно нормата на  чл.101а ал.1 от ЗОП условията и редът по тази глава се прилагат при възлагане на обществени поръчки по чл. 14, ал. 4.нормата на чл. 14  ал.4. т. 2  предвижда, че възложителите могат да не провеждат процедурите по закона, но са длъжни да прилагат условията и реда на глава осма "а" при обществени поръчки с обект по чл. 3, ал. 1 на стойност без ДДС за доставки или услуги - от 20 000 до 66 000 лв., а когато поръчката е с място на изпълнение извън страната - от 66 000 до 132 000 лв. А съгласно чл. 3 ал.1 т 2 от ЗОП обекти на обществени поръчки са- предоставянето на услуги. В случая става дума за услуга „Поддръжка на счетоводен софтуер“.

Глава  8 а от ЗОП  регламентира условията за възлагане на обществени поръчки чрез публична покана.нормата на чл. 101 а от ЗОП сочи  че условията и редът по тази глава се прилагат при възлагане на обществени поръчки по чл. 14, ал. 4. Съдът счита, че  за нарушението по чл. 101 а ал. 1 от ЗОП  вр. чл. 14 ал.4 т. 2 вр.чл. 3 ал.1 т 2 от ЗОП, правилно е ангажирана административно наказателната отговорност на „Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен, както и че нарушението  е безспорно  доказано със събраните по делото писмени и гласни доказателства, поради което не приема за основателно възражението на жалбоподателя. Съдът приема, че по описания по-горе начин – извършени разходи  от Централно управление на Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен за поддръжка на счетоводен софтуер ,  въз основа на издадени 12  фактури  от доставчик „СД НЕК К, Л“ гр. София на обща стойност  2 400 лв без ДДС, без наличието на сключен писмен  договор, без да са спазени условията  и реда на глава 8а  от ЗОП,   „Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен, в качеството си на възложител на обществени поръчки по смисъла на чл. 7, т. 3 от ЗОП,   към 17.01.13г в гр. Шумен,  е нарушило  разпоредбите  на чл. 101 а , ал. 1  вр. чл. 14  ал.4 т.2 вр. чл. 3 ал.1 т.2 от ЗОП.

               Съдът споделя становището на АНО за неприлагане в случая,  на нормата на чл. 28 от ЗАНН. Разпоредбите регламентиращи режима на възлагане на обществени поръчки са  императивни, доколкото защитават значими обществени интереси и нарушаването на всяка една от разпоредбите от законово указаната  процедура по възлагане на обществени поръчки води до засягане на съществени обществени отношения.

           Нормата на  чл. 1 от ЗОП регламентира, че  този закон определя принципите, условията и реда за възлагане на обществени поръчки с цел осигуряване на ефективност при разходването на бюджетните и извънбюджетните средства, както и на средствата, свързани с извършването на определени в закона дейности с обществено значение. В този смисъл важността на  обществено и икономическо значение за спазването на закона се определя и от  принципите предвидени в него,а именно -публичност и прозрачност; свободна и лоялна конкуренция; равнопоставеност и недопускане на дискриминация. Доколкото от фактите по делото се установява че  с констатираното нарушение се засяга основен принцип, а именно принципът за публичност и прозрачност при осъществяването на обществените поръчки, спазването на този законов принцип има обществена значимост, която изключва прилагането на чл. 28 от ЗАНН.

Не се  споделя становището на процесуалния представител на нарушителя, че е налице липса на съответствие с отразеното в АУАН и  съответно в НП, касаещо посочените норми на чл. 101а от ЗОП и на чл. 3  ал.т2 ЗОП .

          Предвид изложеното съдът счита, че обжалваното Наказателно постановление се явява законосъобразно и обосновано и като такова следва да бъде потвърдено .

          Водим от изложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН съдът  

Р Е Ш И :

 

          ПОТВЪРЖДАВА  Наказателно постановление № 11-01-62 от 19.05.2015г., издадено от Директор на Агенцията за държавна финансова инспекция гр. София, срещу  на „Североизточно държавно предприятие” ДП-гр. Шумен , със седалище и адрес на управление: гр. Шумен, ул. „Петра” № 1, представлявано от инж.В. М. Н. -директор, с което е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер 1000 лева на основание чл. 129, ал. 5, от Закона за обществените поръчки /ЗОП/ във вр. чл. 127, ал. 2 от ЗОП за нарушение по чл. 101а , ал. 1вр. чл. 14 ал.4 т 2 вр чл. 3  ал. 1 т 2  от ЗОП.

          Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр. Шумен по реда на глава ХІІ от АПК в 14-дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено.

 

                                                                                  Районен съдия: