Р Е Ш Е Н И Е

 

8/9.1.2015г. , Гр. Шумен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА  

Шуменският районен съд, единадесети състав

На девети януари през две хиляди и петнадесета година

В публично заседание в следния състав:

                                                                                          Председател: Ростислава Георгиева

Секретар: Ил.Д.

Прокурор: П.Вълчев

Като разгледа докладваното от районния съдия

АНД №2338 по описа на ШРС за 2014 год.,

За да се произнесе взе предвид следното:

Настоящото производство е образувано на основание чл.375 и сл. от НПК.

От ШРП е внесено постановление, с което се прави предложение за освобождаване от наказателна отговорност на Н.Н.У., с ЕГН********** - обвиняем по ДП №579/2014 г. по описа на РУ на МВР-гр.Шумен с налагане на административно наказание по реда на чл.78а от НК. Като основание за това се изтъква, че наказателното производство е образувано за престъпление по чл.343 в, ал.2 от НК, във вр. с чл.26, ал.1 от НК, за което е предвидено наказание “лишаване от свобода” до две години, извършителят не е осъждан за престъпление от общ характер, не е бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК и с деянието не са причинени имуществени щети.

В съдебно заседание обвиняемият, редовно призован не се явява лично и не изпраща представител.

Представителят на ШРП поддържа предложението, като предлага на съда на обвиняемото лице да бъде наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1500 лева. В съдебно заседание излага конкретни мотиви в тази насока.

От приложените по делото писмени доказателства /ДП №579/2014 г. по описа на РУ на МВР - гр.Шумен/, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, се установи от фактическа страна следното:

Обвиняемият Н.Н.У. не притежавал свидетелство за управление на МПС. Тъй като въпреки това обстоятелство управлявал лек автомобил с Наказателно постановление №284, издадено на 22.08.2012 год. на Началника на група ОП при РУ на МВР- Своге, на обвиняемия било наложено административно наказание за това, че на 17.08.2012 год. управлявал МПС без да е правоспособен водач, като наказателното постановление му било връчено лично на 08.07.2013 год. и същото е влязло в сила на 16.07.2013 год.

Въпреки, че обвиняемият не бил правоспособен водач, на 06.04.2014 год. отново управлявал лек автомобил марка „Мазда 323” с рег.№А7172ВТ, като се движел в с.Хитрино, област Шумен по ул.”Пирин” в посока ул.“Рила“. Около 10.15 часа на същата дата бил спрян за проверка на посочената улица, до дом №6 от полицейските служители С.Б.С. и М.И.Р. – и двамата мл.автоконтрольори в сектор ПП при ОД на МВР-Шумен. Било установено, че водачът не притежава свидетелство за управление на МПС, тъй като не му е било издавано такова. На същия бил съставен акт за установяване на административно нарушение с бланков №423597 от 06.04.2014 год., който бил подписан от У. без да изложи възражения.

На 22.06.2014 год. обвиняемият отново управлявал лек автомобил марка „Мерцедес” с рег.№Н1346АР, като се движел в гр.Шумен, по ул.“Климент Охридски“ в посока ул.“Марица“. Около 00.35 часа на същата дата бил спрян за проверка в близост до дом №35 на посочената улица от полицейските служители И.Д.П. и Д.С.Д. – и двамата служители на РУ на МВР-Шумен. Било установено отново, че водача не притежава свидетелство за управление на МПС. По този повод на У. бил съставен втори акт за установяване на административно нарушение с бланков номер №852835 от 22.06.2014 год., който бил подписан от него без да изложи възражения.

Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът намира, че с деянието си Н.Н.У. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление от общ характер, наказуемо по чл.343 в, ал.2 от НК, във вр. с чл.26, ал.1 от НК, а именно: на 06.04.2014 год. в с.Хитрино, област Шумен, по ул.“Пирин“ в посока ул.“Рила“, до дом №6 и на 22.06.2014 год. в гр.Шумен, по ул.“Климент Охридски“ в посока ул.“Марица“, до дом №35 в условията на продължавано престъпление управлявал МПС – лек автомобил марка „Мазда 323” с рег.№А7172ВТ и лек автомобил марка „Мерцедес” с рег.№Н1346АР без съответно свидетелство за управление на МПС в едногодишния срок от наказването му по административен ред за друго такова деяние с наказателно постановление №284 от 22.08.2012 год. на Началника на група „ОП“ при РУП – Своге,   влязло в законна сила на 16.07.2013 год.

В хода на съдебното производство от страна на обвиняемото лице не бяха представени доказателства, оборващи или поставящи под съмнение така установената фактическа обстановка. Така изложената фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани в хода на досъдебното и съдебното производство гласни и писмени доказателства, приобщени на основание разпоредбата на чл.283 от НПК. 

Съдът намира, че са налице предпоставките по чл.78а от НК за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност и налагане на административно наказание, а именно:

-за престъпление по посочената квалификация законът предвижда наказание “лишаване от свобода” до две години,

-обвиняемият е осъждан за престъпление от общ характер, но видно от  свидетелството му за съдимост същият е реабилитиран на основание разпоредбата на чл.86 от НК, като реабилитацията е настъпила на 30.09.2013 год., поради изтичане на наложения на лицето изпитателен срок от четири години. В същото време У. не е бил освобождаван от наказателна отговорност на основание чл.78а от НК,

-от престъплението не са настъпили имуществени вреди.

При обсъждане възможността за приложение разпоредбата на чл.78а от НК съдът съобрази и константната съдебна практика по този въпрос и по-конкретно Тълкувателно решение №2 от 21.10.2010 год. на ВКС по тълк.дело №2/2010 год., ОСНК на ВКС, съгласно което институтът за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание е приложим за извършените след 13.10.2006 год. престъпления при условията на чл.26 от НК, когато са налице и останалите предпоставки, предвидени в закона.    

От субективна страна деянието е извършено с вина под формата на пряк умисъл, тъй като обвиняемото лице е съзнавало, че не притежава свидетелство за управление и че вече е наказано по административен ред за управление на МПС без съответно свидетелство и въпреки това отново е поел управлението на посочените по-горе автомобили.  

При определяне на наказанието, съдът отчете високата степен на обществена опасност на деянието - управление на МПС без съответно свидетелство за правоуправление, обстоятелството, че се касае за продължавано престъпление, извършено в период от около три месеца – на 06.04.2014 год. и на 22.06.2014 год. и  сравнително ниската степен на обществена опасност на дееца - същия е осъждан за престъпление против собствеността на гражданите, извърш6ено на 31.08.2008 год., но е реабилитиран, като след датата на деянието няма данни за извършени от него други противообществени прояви, с изключение на деянието, предмет на настоящото производство.

Съобразявайки изложените обстоятелства, съдът счита за справедливо и съответно на извършеното от обвиняемия деяние да му бъде наложено наказание в размер над минимума, но под средния  на предвидената в разпоредбата на чл.78а, ал.1 от НК глоба, а именно 1500 лева. При определяне на наказанието съдът съобрази материалното положение на обвиняемия и факта, че същия е безработен и не получава трудови или други доходи, сравнително ниската възраст на същия – 29 години към датата на извършване на деянията, както и обстоятелството, че наказанието се налага за деяние, извършено в условията на продължавано престъпление, както и че в рамките на продължаваното престъпление се включват две деяния, което само по себе си говори за една по-висока степен на обществена опасност, в сравнение с други деяния от подобен род. В тази връзка съдът споделя напълно доводите, изложени от страна на представителя на ШРП в този смисъл, че това наказание се явява съобразено с тежестта на нарушението и по-конкретно с обстоятелството, че в рамките на продължаваното престъпления се включват две деяния.

С оглед на изложеното съдът намира, че така определеното наказание ще породи възпитателната и превантивна функция на наказанието у нарушителя и ще окаже своята възпираща и превъзпитателна роля и у другите членове на обществото.

            Доколкото видно от материалите по делото У. е неправоспособен водач, съдът намира, че към настоящия момент спрямо него не може да се приложи  санкцията “лишаване от право да управлява МПС”, предвидена в разпоредбата на чл. 78а, ал.4 от НК, във вр. с чл.343г от НК, във вр. с чл.37, ал.7 от НК.

Предвид гореизложеното и на основание чл.378, ал.4, т.1 от НПК, съдът 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА Н.Н.У., роден на *** год. в гр.София, с ЕГН**********, с постоянен адрес ***, български гражданин, с начално образование, неженен, безработен, реабилитиран, за виновен в това, че на 06.04.2014 год. в с.Хитрино, област Шумен, по ул.“Пирин“ в посока ул.“Рила“, до дом №6 и на 22.06.2014 год. в гр.Шумен, по ул.“Климент Охридски“ в посока ул.“Марица“, до дом №35 в условията на продължавано престъпление управлявал МПС – лек автомобил марка „Мазда 323” с рег.№А7172ВТ и лек автомобил марка „Мерцедес” с рег.№Н1346АР без съответно свидетелство за управление на МПС в едногодишния срок от наказването му по административен ред за друго такова деяние с наказателно постановление №284 от 22.08.2012 год. на Началника на група „ОП“ при РУП – Своге,   влязло в законна сила на 16.07.2013 год. - престъпление по чл.343в, ал.2 от НК, във вр. с чл.26, ал.1 от НК, като на основание чл.78а, ал.1 от НК ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ “ГЛОБА” в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лева.

             Решението подлежи на обжалване или протестиране пред Шуменски окръжен съд в 15-дневен срок, който за представителя на ШРП тече от днес, а за обвиняемия – от датата на получаване на съобщението.

                                                    

     РАЙОНЕН СЪДИЯ: