Р Е Ш Е Н И Е

 

89/19.2.2015г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А  

 

Шуменският районен съд, втори състав, на двадесет и шести януари две хиляди и петнадесета година, в публично заседание  в следния състав:  

Председател: Д. Георгиева

 

при секретаря В. И., като разгледа докладваното от районния съдия ВАНД № 2496 по описа за 2014г., за да се произнесе взе предвид следното:

Настоящото производство е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 121552-F 120531/29.10.2014г. на Директора на офис Шумен при  ТД на НАП – гр. Варна, с което на основание чл.355, ал.2 от КСО на  Ю.М.Ф. е наложено  административно наказание “глоба” в размер на 250 лева. В жалба си до съда жалбоподателят моли НП да бъде отменено, считайки същото за  необосновано и постановено при непълнота и субективна преценка на доказателствата. Твърди още, че издаване на НП са извършени съществени нарушения на процесуалните правила, поради което така наложеното наказание е несправедливо и прекомерно високо. Сочи, че не е ощетил по никакъв начин Държавата и не са възникнали негативни последици от неподаването на декларация обр. 1 за м.10.2013г., поради това, че е платил в срок задължителните си осигуритлни вноски. Моли съда да отмени изцяло процесното НП, като незаконосъобразно.

Жалбоподателят редовно призован не се явява лично в съдебно заседание и не изпраща упълномощен представител. Процесуалният представител на въззиваемата страна, призована съобразно императивната разпоредба на чл.61,ал.1 от ЗАНН, моли съда да отхвърли жалбата като неоснователна и да бъде потвърдено изцяло обжалваното наказателно постановление, като правилно и законосъобразно. 

Жалбата е подадена от надлежно легитимирано за целта лице, в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, поради което е процесуално допустима. Разгледана по съществото същата се явява неоснователна, поради следните съображения:

От събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, се установи следното от фактическа страна:

Във връзка с извършена проверка, възложена с Резолюция № 1402147/27.05.2014г., свидетелката Д.И.В. в началото на месец юни 2014г., констатирала, че лицето Ю.М.Ф. в качеството си на самоосигуряващото се лице, упражняващо дейност като ЕТ „Е. – Ю.Ф.“, не е подало в законоустановения срок Декларация обр.1 “Данни за осигуреното лице”, съгласно чл.2 ал.1 от Наредба №Н-8/2005г.,  за периода от м.01.2013г. – м.04.2014г.м. Проверката била извършена от свидетелката В. по повод констатирани несъответсвия в данъчно-осигурителната сметка на лицето. По повод констатираното, на лицето Ю.М.Ф. била изпратено съобщение с изх. № 7529/12.06.2014г. Свидетелката В. на 27.06.2014г. съставила Протокол № 1402147 за извършената проверка, като изпратила и Покана изх. № 8105/27.06.2014г. за явяване в 7-дневен срок, за съставяне на актове за установяване на административни нарушения – неподадени в срок декларации обр.1. Поканата била връчена лично на лицето на 02.07.2014г., видно от приложеното заверено копие от Известие за доставяне. На 13.08.2014г., свид. Д.В. съставила  срещу жалбоподателя АУАН  F120531 за това,  че  в качеството си самоосигуряващо се лице, упражняващо дейност като ЕТ „Е. – Ю.Ф.“, с ЕИК 127011239 не е подало Декларация обр.1 за месец октомври 2013г. съгласно чл.2,ал.1 от Наредба № Н-/ от 2005г. на МФ в ТД на НАП, офис Шумен в законоустановения срок, а именно до 25 число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят данните, т. е. не по-късно от 25.11.2013г., с което осъществила състава на  чл.3,ал.1,т.2 от Наредба № Н – 8/2005г. на МФ. АУАН № F120531 от 13.08.2014г. бил съставен в отсъствие на нарушителят Ю.Ф., който не се явил след отправената му покана.  Актът бил предявен  на нарушителя и  подписан без отразени възражения на 05.09.2014г. Писмени възражения не били депозирани в законоустановения срок. Въз основа на съставения акт и съобразявайки материалите в административно-наказателната преписка, административно-наказващият орган издал обжалваното НП, като е възприел изцяло констатациите съдържащи се в АУАН. На основание  чл.355,ал.2 от КСО на жалбоподателя Ю.М.Ф. било наложено  административно наказание “глоба” в размер на 250 лева за нарушение на чл.3,ал.1,т.2 от Наредба № Н-8/29.12.2005г. на МФ.

Така установената фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани по делото писмени доказателства и от разпита в съдебно заседание на актосъставителя, който  потвърждава констатациите, отразени в АУАН.

 При така установената фактическа  обстановка, съдът направи следните правни изводи:

В хода на административно – наказателното производство не е  допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което да е довело до накърняване  на правото на защита на санкционираното лице. Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от оправомощени за това длъжностни лица, в рамките на определената им компетентност и са били надлежно предявени и връчени на жалбоподателя. Издадени са в рамките на предвидените преклузивни срокове. Административно-наказателното производство е започнало с редовно съставен акт, съдържащ всички минимално изискуеми по смисъла на чл.42 от ЗАНН реквизити. Същият е предявен и връчен на жалбоподателя. В НП също се съдържат всички минимално изискуеми по силата на чл.57 от ЗАНН реквизити. Вмененото във вина на жалбоподателя, нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава. 

Административно – наказателната отговорност на жалбоподателката  е ангажирана на основание чл.355,ал.2 от КСО във връзка с чл.5,ал.4 от КСО във връзка с чл.3,ал.1,т.2 от Наредба № Н – 8/29.12.2005г. Нарушението правилно е квалифицирано от наказващия орган по чл.355, ал. 2 от КСО, предвиждащ санкция за всякакви нарушения на чл.5,ал.4 от Кодекса. Съгласно разпоредбата на чл.5,ал.4,т.1 от КСО, самоосигуряващите се лица периодично представят в Националната агенция за приходите данни за осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите",  и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица - поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване. Съгласно нормата на чл.5,ал.6 от КСО съдържанието, сроковете, начинът и редът за подаване и съхраняване на декларациите по ал.4 се определят със специална Наредба. В случая приложимата наредба е посочената в АУАН и наказателното постановление, а именно  Наредба № Н –8/2005 г. на МФ, която определя за вида декларации, а именно образец № 1, че се подават в компетентната ТД на НАП от самоосигуряващите се лица до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят данните за тях - чл.3 ал.1 т.2 от Наредбата. Следователно задължението за подаване на декларацията образец № 1 за м. октомври 2013г. е следвало да се изпълни до 25.11.2013г., включително. Като не е сторил това, жалбоподателят нарушил посочените в АУАН и наказателното постановление разпоредби от КСО и Наредба № Н-8/2005 г. Предвид факта, че нарушението е извършено чрез бездействие  в рамките на законово определения срок, то на практика вече на 26.11.2013г. е било формално осъществено. Съобразявайки изложеното съдът намира, че е осъществен състава  на нарушението, както от обективна  така и от субективна страна. За административните нарушение не се изисква умисъл, достатъчно е да са извършени непредпазливо.

Настоящият съдебен състав не споделя твърденията на жалбоподателя за маловажност на санкционираната деятелност по смисъла, вложен в чл.28 от ЗАНН. Доколкото в цитирания нормативен акт липсва дефиниция на посоченото понятие, по силата на препращащата разпоредба на чл. 1 от ЗАНН субсидиарно приложение намира чл.93,т.9 от НК. Съгласно посочения законов текст, "маловажен случай" е този, при който извършеното нарушение, с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид. По делото няма данни  за смекчаващи вината обстоятелства, които да обусловят по-ниска степен на обществена опасност на конкретното деяние в сравнение с обикновените случаи на административно нарушение от този вид. Още повече, че въпреки, че е записано, че нарушението е за първи път, от приложеното на л.22, Съобщение е видно, че не са били подадени декларации образец 1 за  шестнадасет месеца. Процесната деятелност категорично не може да се квалифицира като маловажен случай в контекста на цитираната разпоредба, доколкото не се отличава с по-ниска обществена опасност от обичайните нарушения от същия вид, още повече, че деецът е подал декларацията със закъснение повече от шест месеца и то след получаване на съобщението от свид. В.. От разпита в съдебно заседание на актосъставителя се установява, че на 24.06.2014г. освен процесната – за м.10.2013г. са били подадени и декларациите обр.1 за други те месеци на 2013г., като не само липсвали подадени декларации обр.1, но и нямало вноски за тези периоди, което е индиция за завишена обществена опасност на осъщественото от него деяние.

Съдът намира, че в процеса не се доказаха факти и обстоятелства,  които биха обосновали становището на съда  за различни констатации от тези отразени в акта, а оттам и  за различни  правни изводи от тези на административно наказващия орган.  Административно-наказващият орган правилно е издирил приложимия закон, като правилно е квалифицирал нарушението и го е санкционирал съобразно  санкционната норма на чл.355,ал.2 от КСО. 

Ето защо, поради изложеното настоящия състав намира, че правилно и законосъобразно е ангажирана административно - наказателната  отговорност на жалбоподателката, поради което издаденото наказателно постановление се явява законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено.

            Водим от горното  и  на основание  чл.63,ал.1, предл. първо от ЗАНН, съдът

Р  Е  Ш  И :  

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 121552-F120531 издадено на 29.10.2014г. от Директора на офис Шумен при  ТД на НАП – гр. Варна, с което на основание чл.355,ал.2 от КСО на Ю.М.Ф. *** е наложено  административно наказание “глоба” в размер на 250 лева за нарушение на чл.3,ал.1,т.2 от Наредба № Н-8 от 29.12.2005г. на МФ.

 

 Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр. Шумен на основанията, предвидени  в НПК и по реда на глава 12 от АПК в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: