Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

802/15.11.2016г. , гр. Шумен

Шуменският районен съд, XIІІ състав

на четиринадесети ноември 2016 година

В публично заседание в следния състав:  

Председател: К. Колешански

Секретар: С. Л.  

като разгледа докладваното от съдията ГД № 1870/2016г. по описа на ШРС, за да се произнесе, взе предвид следното:  

Производство по чл. 50 от СК.  

Делото е образувано по искова молба на Я.Б.С., ЕГН : **********, с адрес ***, срещу Г.И.С., ЕГН : **********, с адрес ***, с посочено правно основание чл. 49 от СК. В открито заседание, страните заявяват, че са постигнали съгласие за прекратяване на брака си по чл. 50 от СК и излагат споразумение, по чл. 51 от СК. След допуснатото, на основание чл. 321, ал. 5 от ГПК, преминаване на производството, към развод по взаимно съгласие, двамата съпрузи сочат, че са постигнали сериозно и непоколебимо взаимно съгласие за прекратяване на брака. Поддържат изложеното споразумение по смисъла на чл. 51 от СК. Молят съда да постанови решение, по силата на което да прекрати брака им и да одобри представеното споразумение, с което са уредили посочените в чл. 51 от СК последици на развода.

От събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, се установи следното от фактическа страна:

Видно от представеното по делото Удостоверение за сключен граждански брак молителите са законни съпрузи, сключили граждански брак на 12.08.1984г., с акт № 499 от същата дата, на Община Шумен. От същия имали две родени деца, пълнолетни. Двамата молители постигнали сериозно и непоколебимо взаимно съгласие за прекратяване на брака си, което потвърдиха и пред съда. Ето защо той намира, че бракът им следва да се прекрати, без да се издирват мотивите за това.

С представеното по смисъла на чл. 51 от СК споразумение молителите са уредили, посочените в разпоредбата, последици на развода. Така представеното споразумение не противоречи на закона и следва да бъде утвърдено.

Определя окончателна държавна такса, по брачният иск, в размер на 50 лв., като констатира, че са внесени, при завеждането на молбата 25 лв. от молителката и молителят следва да внесе 25 лева.

Водим от горното, и на основание чл. 51 от СК и чл. 330 от ГПК, съдът

Р Е Ш И :

 

ПРЕКРАТЯВА гражданският брак, сключен на 12.08.1984г., с акт № 499 от същата дата на Община Шумен, между Я.Б.С., ЕГН : **********, с адрес *** и Г.И.С., ЕГН : **********, с адрес ***, ПО ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ.

 

УТВЪРЖДАВА постигнатото между Я.Б.С., ЕГН : **********, с адрес *** и Г.И.С., ЕГН : **********, с адрес ***, споразумение, а именно:

1. Семейното жилище, находящо се в гр. *****, представляващо съпружеска имуществена общност ще се ползва съвместно от двамата молители.

2. След прекратяване на брака Я.Б.С. запазва брачното си фамилно име – С..

3. След прекратяване на брака молителите не си дължат издръжка помежду си.

4. Разноските по настоящото дело се поемат от двамата молители по равно.

 

ОПРЕДЕЛЯ окончателна държавна такса в размер на 50 лв. (петдесет лева), и ОСЪЖДА Г.И.С., ЕГН : **********, с адрес ***, да заплати, по сметка на ШРС 25 (двадесет и пет) лева държавна такса.  

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

           

                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: