Р Е Ш Е Н И Е

                                                                       706/19.12.2016г.  

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

Шуменският районен съд , четиринадесети състав

На тридесети ноември две хиляди и шестнадесета година

В публично заседание в следния състав:

                                                                                                Председател:Кр. Кръстев

Секретар Ф. А.

Като разгледа докладваното от районния съдия

ВАНД № 2621 по описа за 2016г.

За да се произнесе взе предвид следното:  

            Производство по чл.59 и сл. от ЗАНН.

            Обжалвано е Наказателно постановление № 27-000082/19.08.2016г. на Директора на Дирекция “ОИТ” - гр.Шумен, с което на основание чл.413 ал.2 от КТ във връзка с чл.416 ал.5 от КТ на „Нетуоркс – България“ ЕООД с ЕИК 117619271, със седалище и адрес на управление: гр. Русе , ул. „Църковна независимост“ №18, вх.1 , представлявано от С.Р.М. ЕГН ********** е наложено административно наказание “имуществена санкция” в размер на 2000лв./две хиляди лева/. В жалбата си до съда жалбоподателя моли съда да отмени наказателното постановление като смята, че констатираното нарушение е маловажно, алтернативно моли да се намали наложената санкция.  В съдебно заседание за жалбоподателя се явява редовно упълномощен юридически представител.

            Административно-наказващият орган, издал НП, в придружителното писмо, с което изпраща жалбата в съда не взема становище по жалбата. В съдебно заседание процесуалният представител на въззиваемата страна моли съда да постанови решение в смисъла на изложеното от него в хода на съдебните прения.

            Жалбата е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, поради което е процесуално допустима.

            Жалбата е  неоснователна.

От събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, се установи следното от фактическа страна: По повод възникнала злополука на 01.07.2016г. с Г. В. Г. ЕГН **********, на длъжност „техник комуникации“ в “НЕТУОРКС - БЪЛГАРИЯ” ЕООД, гр.Русе при отстраняване на проблем по въздушна съобщителна мрежа в гр.Шумен на кръстовището на ул. „Владайско въстание“ и ул. „Боримечка“, била извършена проверка на “НЕТУОРКС - БЪЛГАРИЯ” ЕООД, гр.Русе, от служители на  Дирекция “Инспекция по труда”, гр.Шумен. Същата се извършила на 01.07.2016г. на мястото на злополуката, а на 04.07.2016г. в офис на дружеството в гр.Шумен, ул. „Ген. Драгомиров“ №10. На 06.07.2016г. и 11.07.2016г. проверката продължила в Дирекция „Инспекция по труда“ – Шумен, като била проверена документацията представена от дружеството. За резултатите  от проверките на 20.07.2016г. бил изготвен протокол №ПР1626167, връчен на същият ден на упълномощено лице.

 При проверката било установено, че във връзка с получен  на 01.07.2016г. сигнал за проблем в телевизионния сигнал в гр.Шумен, ул. „Владайско въстание“ №189а на място след 17.00 часа, бил изпратен екип от Мрежа „Шумен“ на дружеството в състав – Г. В. Г. и Д.А.Х. . Г. Г. подпрял преносима стълба на стоманобетонен стълб на електроразпределителната въздушна мрежа ниско напрежение и се изкачил по нея носейки преносимо средство за електрически измервания /мултицет/, за да провери  монтирания на стълба  телевизионен усилвател. При контакт с усилвателя  Г. попаднал  под напрежение, загубил равновесие и паднал на земята, като вследствие на това падане получил травми изразяващи се в (счупени гръден и странични прешлени в опашната области натъртвания по седалищната част и ребрата).  Въз основа на изискани и представени документи било установено, че  работника Г. В. Г., на длъжност  „техник комуникации“ в “НЕТУОРКС - БЪЛГАРИЯ” ЕООД, гр.Русе, бил допуснат до работа, свързана  с извършване на електрически измервания с преносимо средство /мултицет/, по инсталираната  ВСМ без да са положили изпит за проверка на знанията по правилата за безопасност при работа по електрообзавеждането с напрежение до 1000V и да притежават валидна съответна  квалификационна група по електробезопасност, а именно – трета. На 11.07.2016г. от дружеството на проверяващите бил представен Протокол №091 издаден от ЦПО към ДНТ – Шумен за проведен на 08.07.2016г. изпит за проверка  на знанията на Г. В. Г.  и за придобиване на втора квалификационна група по електробезопасност.

На 20.07.2016г. св. П.В.С.  съставил срещу дружеството АУАН № 27-000082 за това, че в качеството му на работодател при осъществяване на дейността  му не е изпълнило задължението си  във връзка с осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, с това, че на 01.07.2016г. е допуснало техника  Г. В. Г. до извършване на работа по инсталираната ВСМ върху стълбовете на електроразпределителната въздушна мрежа ниско напрежение в гр.Шумен, без същият  да е положил изпит за проверка на знанията по правилата за безопасност при работа  по електрообзавеждането с напрежение до 1000 V и да притежава валидна съответна квалификационна група по електробезопасност. Деянието е квалифицирано като нарушение на 281 ал.2 от КТ, чл.6,т.3 и чл.367 ал.2 от Правилника за безопасност и здраве при работа  по електрообзавеждането с напрежение до 1000V.  Актът бил съставен в присъствието на Е.К. в качеството му на упълномощено лице. При предявяване на акта представителят на дружеството отразил, че ще представи възражения в тридневен срок. Такива са били депозирани, като АН ги е преценил като неоснователни и ги е оставил без уважение. Констатираното нарушение не се оспорва по същество. Излага се, че нарушението било отстранено веднага след установяването му, поради което следвало да намери приложение разпоредбата на чл.415в от КТ. Въз основа на така съставения акт и съобразявайки материалите в административно-наказателната преписка, наказващият орган е издал процесното наказателно постановление като е възприел изцяло констатациите съдържащи се в АУАН. На основание чл.416, ал.5 от КТ, във вр. с чл.413 ал.2 от КТ на  “НЕТУОРКС - БЪЛГАРИЯ” ЕООД, гр.Русе с ЕИК117619271 е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева, за нарушение на чл.281 ал.2 от КТ, чл.6 т.3 и чл.367 ал.2 от Правилника за безопасност и здраве при работа  по електрообзавеждането с напрежение до 1000V.  НП постановление е връчено на упълномощено лице на 14.10.2016г.

Така установената фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани по делото писмени доказателства, както и от събраните гласни доказателства – показанията на свидетелите С.Г.Т., П.В.С.. За да приеме за безспорно установена така изложената фактическа обстановка, съдът кредитира изцяло  показанията на свидетелите С. и Т., тъй като същите са последователни, непротиворечиви и безпристрастни. Пресъздават, това което са възприели непосредствено. Приложените по делото писмени доказателства кореспондират изцяло с показанията на тези свидетели.

             При така установената фактическа обстановка, съдът констатира от правна страна следното: В хода на административно – наказателното производство не е  допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което да е довело до накърняване  на правото на защита на санкционираното лице. Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от оправомощени за това длъжностни лица, в рамките на определената им компетентност и са били надлежно предявени и връчени на жалбоподателя. Наказателното постановление е било издадено в шестмесечния преклузивен срок,  като същото е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН. Административно-наказателното производство е започнало с редовно съставен акт, съдържащ всички минимално изискуеми по смисъла на чл.42 от ЗАНН реквизити, Същият е предявен и връчен на жалбоподателя. В НП също се съдържат всички минимално изискуеми по силата на чл.57 от ЗАНН реквизити. Вмененото във вина на жалбоподателя нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава.    

Административно – наказателната отговорност на дружеството е ангажирана на основание чл.413 ал.2 от КТ, за нарушение на 281 ал.2 от КТ, чл.6,т.3 и чл.367 ал.2 от Правилника за безопасност и здраве при работа  по електрообзавеждането с напрежение до 1000V.  В разпоредбата на чл.413, ал.2 от Кодекса на труда е предвидено, че работодател, който не изпълни задълженията си за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв.

Минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа по електрообзавеждането на потребители на електрическа енергия за напрежение до 1000 V са регламентирани  в Правилника за безопасност и здраве при работа  по електрообзавеждането с напрежение до 1000V. Съгласно чл.6 т.3 техническата експлоатация и оперативното обслужване на електрообзавеждането на потребителите на електрическа енергия се осъществява от електротехнически персонал, който притежава квалификационна група за електробезопасност, изисквана по този правилник. Регламентирани са   пет квалификационни групи - от първа до пета, степенувани по отговорност на задълженията и действията на лицата, свързани с осигуряване на безопасност при работа. Разпоредбата на чл. 367 ал.1 от Правилника регламентира, че електрическите измервания с преносими средства в разпределителни уредби, главни разпределителни табла и по магистрални шинопроводи се извършват от две лица с трета квалификационна група без наряд. Допуска се в електрообзавеждането, необхванато в ал. 1, извършването на измервания от едно лице с трета квалификационна група по реда на текущата експлоатация.

От цитираните разпоредби е видно, че служителите на дружеството, които   извършват работа по инсталираната ВСМ върху стълбовете на електроразпределителната въздушна мрежа ниско напрежение в гр.Шумен и извършват електрическите измервания с преносими средства, следва да притежават трета квалификационна група за електробезопасност. Въз основа на събраните по делото доказателства безспорно се установява, че 01.07.2016г. на техника  Г. В. Г. е била възложена такава работа. Безспорно установено е също така, че  към 01.07.2016г.  Г. не е бил положил изпит за проверка на знанията по правилата за безопасност при работа  по електрообзавеждането с напрежение до 1000 V и не е притежавал квалификационна група по електробезопасност. От представения Протокол №091 издаден от ЦПО към ДНТ – Шумен се установява, че на 08.07.2016г. е бил проведен изпит за проверка  на знанията на Г. В. Г. и същият е придобил втора квалификационна група по електробезопасност. В протокола е отразено, че до тогава лицето не е притежавало  квалификационна група.

Предвид изложеното съдът намира, че е осъществен състава на нарушението, за което е ангажирана отговорността на дружеството. Доколкото отговорността на ЮЛ е безвиновна, ирелеванто е дали е било съзнавано, че се извършва нарушение.

Наведените доводи, че доколкото нарушението било отстранено веднага след установяването му и следва да намери приложение разпоредбата на чл.415в от КТ за маловажност, съдът намира за неоснователни. Същата предвижда, че за нарушение, което е отстранено веднага след установяването му по реда предвиден в КТ, и от което не са произтекли вредни последици за работници и служители,  работодателят се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 100 до 300 лв. Административно – наказващият орган е издал наказателното постановление без да е приложил  привилегирования състав на същото нарушение, установен в чл.415в ал.1 от КТ. Съдът намира, че в случая не следва да намери приложение  чл. 415в ал.1 от КТ. В конкретния случай не е налице отстраняване на нарушението, доколкото Г. В. Г. е придобил втора квалификационна група по електробезопасност, а не изискуемата трета група а и за работника Г. са настъпили вредни последици изразяващи се в (счупени гръден и странични прешлени в опашната области натъртвания по седалищната част и ребрата).

Доводите, че в АУАН  и  в НП  липсвало  конкретизация за необходимата квалификационна група  по електробезопасност, съдът намира също на  неоснователни.  В акта и в НП са посочени изчерпателно нормативните актове и конкретните разпоредби  регламентиращи изискванията, на които трябва да отговарят служителите извършващи работа по инсталираната ВСМ върху стълбовете на електроразпределителната въздушна мрежа ниско напрежение. Действително  не е посочено изрично, че следва да притежаван трета квалификационна група, а е посочено - съответната такава за длъжността. Това по никакъв начин не възпрепятства работодателят, след констатиране на нарушението да предприеме мерки за неговото отстраняване, тъй като същият  следва да е запознат с нормативната уредба регламентираща упражняваната от него дейност. В случай, че не е бил запознат, доколкото още в изготвения протокол №ПР1626167/20.07.2016г. са посочени изчерпателно нормативните актове и конкретните разпоредби  регламентиращи изискванията, е имал възможност да прецени каква квалификационна група следва да притежават служителите му, съобразно конкретно извършваната от тях работа, с оглед  недопускането на аварии и злополуки.

Въз основа на тези констатации, съдът намира,че в процеса не се доказаха факти и обстоятелства, които биха обосновали становището на съда  за различни констатации от тези отразени в акта, а оттам и  за различни  правни изводи от тези на административно наказващия орган.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът  

Р Е Ш И:

 

            ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление  № 27-000082/19.08.2016г. на Директора на Дирекция “ОИТ” - гр.Шумен, с което на основание чл.413 ал.2 от КТ във връзка с чл.416 ал.5 от КТ на „Нетуоркс – България“ ЕООД с ЕИК 117619271, със седалище и адрес на управление: гр. Русе , ул. „Църковна независимост“ №18, вх.1 , представлявано от С.Р.М. ЕГН ********** е наложено административно наказание “имуществена санкция” в размер на 2000лв./две хиляди лева/.

Решението подлежи на касационно обжалване пред ШАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.

 

Районен  съдия: