Р Е Ш Е Н И Е

                                                                    209/11.4.2017г.  

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А  

Шуменският районен съд, четиринадесети състав

На двадесет и втори март две хиляди и седемнадесета година,

В публично заседание в следния състав:  

Председател: Кр.Кръстев  

Секретар: Ф. А.,

Като разгледа докладваното от районния съдия

ВАНД № 244 по описа за 2017 г.

За да се произнесе взе предвид следното:  

Производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 16-0869-002819/06.12.2016год. на Началник сектор ПП към ОДМВР – гр. Шумен, упълномощен с Заповед № 8121з-748/24.06.2015г. на министъра на МВР, с което на основание чл.53 от ЗАНН, чл. 185 от ЗДвП и чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП на жалбоподателя e наложено административно наказание “глоба”,  в размер на 20 /двадесет / лева за първото и “глоба” в размер на 150 /сто и петдесет/ лева и “лишаване от право да управлява МПС” за срок от 4 месеца за второто нарушение. Жалбоподателят в жалбата си по същество моли съда да постанови решение, с което да отмени НП, като неправилно. В съдебно заседание жалбоподателя се явява, за него се явява и процесуален представител който оспорва НП и моли за отмяната му, алтернативно моли за наказания в техния минимум.

За въззиваемата страна, редовно призовани, се явява процесуален представител, който оспорва депозираната жалба и моли НП да бъде потвърдено.   

Жалбата е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, поради което е процесуално допустима.

Жалбата е неоснователна.

От събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, се установи следното от фактическа страна: На 25.09.2016 г. около 19.40 часа в с. Мадара по ул. “Съединение” №8 в посока с. Кюлевча жалбоподателят управлявал лек автомобил “Тойота Ярис” с рег. № В 2246 РХ, семейна собственост със съпругата му Е.Н.Т. ЕГН **********. При движението си същият губи контрол върху управляваното от него МПС и се блъска в еластична ограда покрай пътното платно /мантинела/ от дясната страна в посока движението си с което причинява ПТП. Жалбоподателя слиза от автомобила и установява, че той е неуправляем и не може да продължи пътя си. С помощта на граждани притекли се при удара, той измества автомобила на черен път в гориста местност, като по този начин го скрива от погледите на жителите на циганската махала в с. Мадара, поради лични опасения, че автомобила оставен без надзор може да бъде ограбен. След като приключва с всичко това той се прибира в дома си, като не уведомява органите на МВР за случилото се считайки, че има насени щети само по управлявания от него автомобил. Тези негови действия са забелязани от бдителен гражданин, който се обажда на тел. 112, като от там се обаждат на дежурния в РУ – Шумен и той от своя страна изпраща дежурен полицейски екип да провери получения сигнал. На местопроизшествието са изпратени полицейските служители - свидетелите М.М. и П.П.. На двамата им е казано, като предварителна информация мястото на удара и че водача на катастрофиралия автомобил е кмета на с. Кюлевча. Двамата пристигат на място, но установяват, че автомобила го няма нито пък водача му, личи си само мястото на удара и изкривените мантинели. Двамата отиват в с. Кюлевча и започват да издирват жилището на кмета на селото. След известно търсене го намират и звънят в дома. Излиза жалбоподателя и ги посреща. Двамата виждат, че има наранявания по главата, а същият не отрича че е катастрофирал непосредствено преди това. Двамата свидетели усещат мирис на алкохол от страна на жалбоподателя, но не извършват проверка поради факта, че е минал период от време и произшествието е напуснато. Той им разказва за случилото се, като двамата полицаи настояват да отидат заедно с него до местопроизшествието и да изяснят механизма на удара. Отиват на мястото и в гориста местност близо до местопроизшествието виждат катастрофиралия автомобил и заснемат пораженията по него, след което отново се връщат в село Кюлевча.

След събиране на необходимите доказателства и преценка на обстоятелствата в присъствие на жалбоподателя му бил съставен Акт за установяване на административно нарушение № 2819 от 25.09.2016г., като актосъставителя сметнал, че са нарушени чл. 20 ал.1 и чл. 123 ал.1 т.1 от ЗДвП. Жалбоподателят подписал акта със забележката „имам обяснение“. Не се е възползвал от законното си право по чл. 44 ал.1 от ЗАНН и не е депозирал писмени възражения в законоустановения 3-дневен срок. Въз основа на така съставения акт и материалите по делото е издадено Наказателно постановление № 16-0869-002819/06.12.2016год. на Началник сектор ПП към ОДМВР – гр. Шумен, упълномощен с Заповед № 8121з-748/24.06.2015г. на министъра на МВР, с което на основание чл.53 от ЗАНН, чл. 185 от ЗДвП и чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП на жалбоподателя e наложено административно наказание “глоба”,  в размер на 20 /двадесет / лева за първото и “глоба” в размер на 150 /сто и петдесет/ лева и “лишаване от право да управлява МПС” за срок от 4 месеца за второто нарушение.

Така изложената фактическа обстановка се потвърждава и от останалите събрани по делото доказателства, както и от показанията на разпитаните в съдебно заседание свидетели – М.М. – актосъставител и П.П. – свидетел при съставяне на акта.

От материалите по делото, а и от съставения по късно протокол за ПТП се потвърждава, че е имало удар между автомобила и еластичната предпазна ограда /мантинела/, като по нея са причинени щети на два броя елементи и 1 брой метална стойка, това по същество не се отрича и от жалбоподателя, тъй като същият е подписан съставения протокол за ПТП в 21ч. 30 мин. същия ден.

При така установената фактическа обстановка съдът приема, че жалбоподателят действително е извършил визираните в акта нарушения по следните правни съображения: Установи се по безспорен начин, че жалбоподателя е извършил визираните в наказателното постановление нарушения, тъй като същият е управлявал МПС с което е причинил ПТП с материални щети и след това е напуснал местопроизшествието без да установи какви са последиците от произшествието.

Съгласно административно-наказателната разпоредба на чл. 185 от ЗДвП се наказва с глоба 20 лв. водач, който нарушава нормативните изисквания на закона или на издадените въз основа на него нормативни актове, ако за това не е предвидено друго. Съгласно чл. 175 ал.1 т.5 от ЗДвП се предвижда наказание „лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 до 6 месеца  и “глоба” от 50 до 200 лева, за водач на МПС, който наруши задълженията си като участник в ПТП. За извършените нарушение административно-наказващия орган е наложил наказание в константния размер за първото нарушение и в среден размер за второто нарушение. Административно наказващият орган правилно е квалифицирал нарушенията, които са били осъществени, както от обективна, така и от субективна страна и правилно е приложил съответната административно-наказателна разпоредба на Закона за движение по пътищата, като се е съобразил с разпоредбата на чл. 53 ал.1 от ЗАНН и като е взел предвид, че осъществяването на нарушенията и самоличността на лицето, са били установени по безспорен начин. Относно размера на наложеното наказание е съобразил, че има ПТП, което само по себе си означава, че е можело да има и по тежки последици за участника в него. Също така е тежко нарушение и да напуснеш района на местопроизшествието. Видно и от представената справка за нарушител от региона, жалбоподателя има регистрирани нарушения и тези не се явяват първи за него, тъй че е бил напълно наясно с последиците за него при напускане на местопроизшествието. По този начин той е осуетил и една евентуална проверка за наличие на алкохол и при такова наличие, то последиците за него биха били още по тежки. Съдът не констатира наличието на съществени процесуални нарушения в процедурата по издаването на АУАН и НП, които да опорочават самото НП и да повлекат неговата отмяна. При индивидуализацията на наказанието административно-наказващия орган е съобразил и предишните нарушения по ЗДП извършени от жалбоподателя и е определил размера на наказанието в съответния размер на  чл. 185 чл. 175 ал.1 т.5 от ЗДвП, в съответствие с чл.27 ал.2 от ЗАНН и т.1 от ППВС №10/28.09.1973г..

            Предвид на гореизложеното, съдът намира, че обжалваното наказателно постановление е обосновано, правилно и законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено, а жалбата като неоснователна следва да бъде оставена без уважение.

            Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 предл. първо от ЗАНН, съдът  

Р  Е  Ш  И :

 

            ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 16-0869-002819/06.12.2016год. на Началник сектор ПП към ОДМВР – гр. Шумен, упълномощен с Заповед № 8121з-748/24.06.2015г. на министъра на МВР, с което на основание чл.53 от ЗАНН, чл. 185 от ЗДвП и чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП на жалбоподателя e наложено административно наказание “глоба”,  в размер на 20 /двадесет / лева за първото и “глоба” в размер на 150 /сто и петдесет/ лева и “лишаване от право да управлява МПС” за срок от 4 месеца за второто нарушение.

Решението подлежи на касационно обжалване пред ШАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.

 

                                                                                 Районен  съдия: