Р Е Ш Е Н И Е

 

183/3.4.2017г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Шуменският районен съд, петнадесети състав

На двадесет и четвърти март  две хиляди и седемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

                                                                                    Председател: Пламена Недялкова

Секретар: Цв. К.

Като разгледа докладваното от районния съдия

ВАНД № 403 по описа на ШРС за 2017 год.,

За да се произнесе взе предвид следното:

            Настоящото производство е образувано на основание чл.59 и сл. от ЗАНН.

            Обжалвано е наказателно постановление №В - 0042596/09.01.2017год. на Директора на Регионална Дирекция за областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Силистра  към КЗП, с което на основание чл.222а от Закона за защита на потребителите /ЗЗП/ на “ТЕЛЕНОР БЪЛГАРИЯ” ЕАД, гр.София, ЕИК 130460283 е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева, за нарушение на чл.113 ал.1 от ЗЗП. Жалбоподателят моли съда да постанови решение, с което да отмени наказателното постановление. При условията на евентуалност  моли да бъде намален размера на наложената имуществена санкция. Излага  доводи за допуснати съществени процесуални нарушения, несправедливост на имуществената санкция. В съдебно заседание не се явява процесуален представител.         

За Регионална Дирекция за областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Силистра  към КЗП - административно-наказващ орган, издал наказателното постановление, призован съгласно императивната разпоредба на чл.61, ал.1 от ЗАНН  не  се явява  процесуален представител. 

            Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН от надлежна страна, отговаря на изискванията на чл.84 от ЗАНН, във вр. с чл.320 от НПК, поради което се явява процесуално допустима.

            ШРС, след като взе в предвид събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и като съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа страна следното:

“ТЕЛЕНОР БЪЛГАРИЯ” ЕАД, гр.София извършва търговска дейност – продажба на потребителите на  мобилни телефони, аксесоари и телекомуникационни услуги, в стопанисван от него търговски обект находящ се в гр.Шумен, бул. „Симеон Велики“ №46. На 21.12.2015г. А.О.А. закупила от  дружеството – жалбоподател мобилен телефон марка “HUAWEI” модел “P 8 Lite”, IMEI 869414021330736.

 По повод постъпила на 17.09.2016г. в КЗП жалба от А.О.А. свидетелите В.К.Г. и А.Г.Д. на 27.09.2016г. извършили проверка в обекта. Било установено, че А. на 08.09.2016г. е предявила рекламация в търговския обект, която била приета. Бил изготвен сервизен протокол № 501823732/08.09.2016г., в който  при описание на повредата е посочено, че телефонът не включва. В протокола също така са отразени особени белези на апарата при приемане – леки драскотини. Бил представен и протокол за ремонт № А 501823732/15.09.2016г., в който е по отношение  особените белези на телефона констатирани в централния сервиз  са отразени – „драскотини, изкривен“. На потребителката било отказано  гаранционно обслужване и гаранцията била анулирана,поради констатирано в сервиза деформиране на корпуса – огъване, в следствие на силен удар, натиск или усукване. Резултатите от проверката са отразени в Констативен протокол №К-0242911 от 27.09.2016 год. С КП представител на търговеца  бил поканен да се яви КЗП - Шумен за представяне на становище. На 07.10.2016г. в офиса на КЗП – Шумен било депозирано  становище, в което е изложена позицията, че претенциите на потребителя са неоснователни, предвид констатации за неправилна експлоатация – механично въздействие, поради което е отказан гаранционен ремонт.

Актосъставителят В.К.Г. приел, че търговецът не е изпълнил административното си задължение, когато потребителската стока несъответства на договора за продажба, да я приведе в съответствие с него, съгласно чл.113 ал.1 от ЗЗП, поради което на 21.10.2016г. съставил срещу дружеството - жалбоподател АУАН №К - 0042596. Актът е съставен в присъствието на  упълномощен представител на дружеството, на когото е  връчен и подписан от него без възражения. Дружеството не се е  възползвало и от законното си право да депозира писмени възражения в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН. Въз основа на съставения акт и съобразявайки материалите в административно-наказателната преписка, административно-наказващият орган  издал обжалваното НП като  възприел изцяло констатациите съдържащи се в АУАН. На основание чл.222а от ЗЗП на “ТЕЛЕНОР БЪЛГАРИЯ” ЕАД, гр.София, ЕИК 130460283 е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева, за нарушение на чл.113 ал.1 от ЗЗП.

Така установената фактическа обстановка се потвърждава от събраните по делото гласни доказателства, както и от присъединените на основание разпоредбата на чл.283 от НПК писмени доказателства.

При така установената фактическа обстановка съдът приема от правна страна следното:

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган - Директора на Регионална дирекция за областите Варна, Добрич, Шумен, Разград, Търговище и Силистра към Комисията за защита на потребителите, видно от приложената по делото заповед  на Председателя на Комисията за защита на потребителите. АУАН също е съставен от компетентно лице. В хода на административно-наказателното производство не са  допуснати съществени процесуални нарушения. Наказателното постановление е било издадено в шестмесечния преклузивен срок, като същото е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН, а при издаването на административния акт е спазена разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН. В АУАН и в издаденото НП не е посочено изрично  място на извършване на нарушението, но доколкото е посочен  конкретния обект, където е извършена проверката и където на потребителят е бил върнат телефонът с отказан гаранционен ремонт съдът счита, че съпоставяйки фактите и обстоятелствата  посочени в обстоятелствената част на НП и конкретното нарушението, мястото на извършване на нарушението може да се извлече. Нарушението е съществено , когато ако не е било допуснато , би могло да се стигне  и до друго решение на въпроса или когато е довело до ограничаване на правата на страните, в която и да е фаза на процеса. Съдът намира, че в конкретният случай  правото на нарушителя да узнае за какво нарушение му е съставен акта  и да отстоява своята теза срещу това твърдение, не е нарушено. Вмененото на дружеството нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинено и срещу какво да се защитава. Не е налице и твърдяното в жалбата  непосочване на обстоятелствата, при които е било извършено нарушението. В НП хронологически, по дати,  са описани събитията развили се във връзка с процесния случай.

От събраните в хода на производството доказателства е видно, че с издаденото наказателно постановление  е вменено на дружеството нарушение по чл.113 ал.1 от ЗЗП. Посочената норма регламентира задължение на продавача да  приведе потребителската стока в съответствие с договора за продажба, когато тя не съответства на договора. От приобщените по делото доказателства е видно, че договорът за продажба е сключен между А.О.А. и “ТЕЛЕНОР БЪЛГАРИЯ” ЕАД, гр.София, с оглед на което между посочените лица е възникнала облигационна връзка, съдържаща задължение свързано с предаване на вещта, предмет на договора, включително със задължение за предаването й в уговореното състояние. Състояние, което позволява същата да бъде ползвана според предназначението си. Търговецът е приел за рекламация предоставения  от обекта му мобилен телефон, за което е издал сервизен протокол. В протокола е посочена  повредата както и състоянието на телефона.  До изтичане на едномесечен срок от предявяване и приемане на рекламацията телефонът не е бил поправен. Видно от описаната повреда, стоката не е била годна да изпълнява обичайното си предназначение и затова не е отговаряла на договора. Тази повреда е настъпила в рамките на гаранционния срок, което задължава търговеца да приеме рекламацията и отстрани повредата в срок от един месец.  Търговецът е отказал  гаранционно обслужване и гаранцията била анулирана с мотива, че при прегледа на телефона в сервиза било констатирано деформиране изразяващо се в огъване на корпуса. В депозираното становище в КЗП, по повод съставения констативен протокол, се посочва, че единствено техническо лице може да даде становище относно състоянието на апарата и естеството на проблема. В жалбата също се излага, че едва при отваряне на апарата и преглед на деформираните части можело да се констатира огъването. В производството жалбоподателят не е представил протокола изготвен от сервиза. Единствено в  протокола за ремонт № А 501823732/15.09.2016г. са посочени   особените белези на телефона констатирани в централния сервиз, а именно – „драскотини, изкривен“. При приемане на устройството за ремонт в търговския обект в сервизния протокол задължително следва да бъдат отразени видимите белези на устройството. В депозираното становище се сочи, че при прегледа на телефона в сервиза било констатирано, че корпусът е деформиран или по – точно огънат, в следствие на силен удар, натиск или усукване. Доколкото се касае за твърдяна механична увреда на корпуса - огъване, то последната е била видима и след като служителят приел устройството за ремонт не я е отразил, не може да се приеме, че тя е била причинена, преди предявяване на рекламацията.

Предвид изложеното съдът намира, че правилно е ангажирана отговорността на дружеството жалбоподател. Съгласно чл.222а от ЗЗП за нарушение на чл.113 на виновните лица се налага глоба, а на едноличните търговци и юридическите лица - имуществена санкция, в размер от 500 до 3000 лева. На “ТЕЛЕНОР БЪЛГАРИЯ” ЕАД е наложена имуществена санкция в  размер на   3000 лева. При определяне размера на наказанието  АНО го е наложил в максимален размер като се е обосновал с обстоятелството, че срещу дружеството  за същото нарушение  имало влезли в законна сила други НП, както и, че липсват смекчаващи отговорността обстоятелства.  Съдът също  не констатира смекчаващи отговорността обстоятелства Към преписката са приложени доказателства, че с влезли в сила НП за същото по вид нарушение на дружеството са били налагани имуществени санкции в различен размер – 500 лева, 1000 лева, 2000 лева. Същите не са  изпълнили целите си да превъзпитат  нарушителя към спазване на установения правов ред, поради което настоящият съдебен състав намра, че правилно е определен размера на имуществената санкция в максимален размер.

Ето защо, поради изложеното съдът намира, че правилно и законосъобразно е ангажирана административно - наказателната  отговорност на жалбоподателя, поради което издаденото наказателно постановление се явява законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът  

Р Е Ш И:

 

            ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №В - 0042596/09.01.2017год. на Директора на Регионална Дирекция за областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Силистра  към КЗП, с което на основание чл.222а от Закона за защита на потребителите /ЗЗП/ на “ТЕЛЕНОР БЪЛГАРИЯ” ЕАД, гр.София, ЕИК 130460283 е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева, за нарушение на чл.113 ал.1 от ЗЗП.

            Решението подлежи на касационно обжалване пред Шуменския административен съд в 14-дневен срок от съобщаване на страните, че е изготвено.  

 

                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: