Р Е Ш Е Н И Е

 

219/19.4.2017г. , ,                        гр. Шумен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА  

Шуменският районен съд, седемнадесети състав

На деветнадесети април през две хиляди и седемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

                                                                                   Председател: Надежда Кирилова

Секретар: В.С.

Прокурор: Павлин Вълчев

Като разгледа докладваното от районния съдия

НАХД № 721 по описа на ШРС за 2017 г.,

За да се произнесе взе предвид следното:  

Настоящото производство е образувано на основание чл. 375 и сл. от НПК.

От ШРП е внесено постановление, с което се прави предложение за освобождаване от наказателна отговорност на Т.А.К., ЕГН ********** - обвиняем по бързо производство № 307/2017 г. по описа на РУ – Шумен с налагане на административно наказание по реда на чл. 78а от НК. Като основание за това се изтъква, че наказателното производство е образувано за престъпление по чл. 345, ал.2 от НК, във вр. чл. 345, ал. 1 от НК, за което е предвидено наказание “лишаване от свобода” до 1 /една/ година или „глоба“ от 500 лв. до 1 000 лв., извършителят не е осъждан за престъпление от общ характер, не е бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК и с деянието не са причинени имуществени щети.

В съдебно заседание представителят на Районна прокурора – Шумен поддържа предложението и предлага на съда да наложи на обвиняемия К. наказание “глоба” около минималния размер, предвиден в разпоредбата на чл. 78а от НК.

В съдебно заседание обвиняемият, редовно призован, не се явява лично и не изпраща упълномощен защитник.   

От приложените по делото писмени доказателства /бързо производство № 307/2017 г. по описа на РУ – Шумен/, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, се установи от фактическа страна следното:

През инкриминирания период обвиняемият Т.А.К. ***.

На 21.03.2017 г. около 18.54 часа в гр. Шумен, по ул. „Преспа“ в близост до кръстовището с бул. „Симеон Велики“, обвиняемият Т.А.К. управлявал МПС – мотопед с неустановена марка и собственост, с рама № RF3AR03BAXT100333 и двигател № AR03-101394, без регистрационни табели, който не бил регистриран по надлежния ред. Обвиняемият К. бил спрян за проверка от служители на сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР - гр. Шумен - свидетелите С.З.И. и И.Х.Д.. При извършената проверка същите установили, че водач на МПС е обвиняемия К., както и че управляваният от последния мотопед не бил регистриран по надлежния ред.

Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът намира, че с деянието си Т.А.К. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление от общ характер, наказуемо по чл. 345,  ал. 2  от  НК,  във  вр.  чл. 345, ал. 1 от НК, а именно: същият на 21.03.2017 г. в гр. Шумен, по ул. „Преспа“ в близост до кръстовището с бул. „Симеон Велики“, управлявал МПС – мотопед с рама № RF3AR03BAXT100333 и двигател № AR03-101394, което не е регистрирано по надлежния ред.

В хода на съдебното производство от страна на обвиняемото лице не бяха представени доказателства, оборващи или поставящи под съмнение така установената фактическа обстановка. Така изложената фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани по делото писмени и гласни доказателства, приобщени на основание разпоредбата на чл. 283 от НПК. Изложената фактическа обстановка се изяснява и от изготвената в хода на досъдебното производство съдебна - автотехническа експертиза, която дава заключение, че процесното МПС с рама № RF3AR03BAXT100333 е с неустановена марка. От първата буква на номера на двигателя – „А“, според вещото лице може да се даде заключение, че двигателят му е бензинов с обем до 50 кубически сантиметра. Според разпоредбата § 6, т. 11 от ДР на Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ „По смисъла на този закон МПС е пътно превозно средство, снабдено с двигател за придвижване, с изключение на релсовите превозни средства“. В § 6, т. 14 от същия закон е упоменато, че „Мотопед е дву- или триколесно пътно превозно средство, което има двигател с работен обем до 50 куб. см. и чиято конструктивна максимална скорост не надвишава 45 км./ч.“. Съгласно нормата на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП „По пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само МПС и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места“. В случая поради наличието на двигател с вътрешно горене с обем под 50 куб. см. процесното МПС може да бъде причислено към мотопедите. Във връзка с това експерта заключава, че превозното средство с рама № RF3AR03BAXT100333 и двигател № AR03-101394, може да се окачестви като МПС – мотопед, с обем на двигателя под 50 куб. см. и същият според ЗДвП подлежи на регистрация в КАТ.

От субективна страна деянието е извършено с вина под формата на пряк умисъл, тъй като обвиняемото лице е съзнавало, че управляваното от него МПС не е регистрирано по надлежния ред, но въпреки това е управлявал МПС. 

Съдът намира, че са налице предпоставките по чл.78а от НК за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност и налагане на административно наказание, а именно:

- за престъпление по посочената квалификация законът предвижда наказание “лишаване от свобода” до една година или „глоба“ от 500 лв. до 1 000 лв;

- обвиняемият не е осъждан за престъпление от общ характер и видно от свидетелството му за съдимост не е бил освобождаван от наказателна отговорност на основание чл. 78а от НК;

 - от престъплението не са настъпили имуществени вреди.

При определяне на наказанието на Т.А.К. за извършеното от него престъпление съдът прецени: Степента на обществена опасност на деянието, което съдът преценява като висока, с оглед на ръста и динамиката на престъпленията по транспорта - касае се за управление на МПС без съответна регистрация по надлежния ред обуславящо висока степен на обществена опасност. Степента на обществена опасност на обвиняемия съдът преценява като невисока, с оглед данните за личността на дееца, които сочат, че същият е неосъждан за друго престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК. Съдът намира, че изложените обстоятелства следва да се тълкуват като смекчаващи вината обстоятелства. Като смекчаващи вината обстоятелства следва да се възприеме и обстоятелството, че към настоящият момент полага грижи за отглеждането и възпитанието на едно малолетно лице. Разпитан, в хода на досъдебното производство обвиняемият се признава за виновен и дава подробни обяснения, като същевременно изразява съжаление и дълбоко разкаяние за извършеното. Съдът отчете и финансовото положение на обвиняемия, което се доказва от приложената по делото декларация за семейно и материално положение и имотно състояние, а именно, че работи и реализира месечни доходи в размер на установена за страната минимална работна заплата. Като отегчаващо вината обстоятелство съдът възприема наличието на предходни нарушения на ЗДвП. Видно от приложената Справка за нарушител от региона - стр. 11 от досъдебното производство обвиняемия има предходни нарушения на правилата за движение,  което го определя като недисциплиниран водач на МПС. Ето защо, съобразявайки изложените обстоятелства, личността на обвиняемия и тежестта на извършеното деяние, съдът намира, че наказание в минималния размер, предвиден в закона, а именно 1 000 /хиляда/ лева ще породи възпитателната и превантивна функция на наказанието у обвиняемия. При определяне размера на наложената глоба съдът съобрази и материалното състояние на обвиняемия, което се доказва от приложените по делото писмени доказателства, от които става ясно, че към настоящият момент работи, но реализира трудови доходи в размер на установена за страната минимална работна заплата и не притежава имущество, като същевременно полага грижи за отглеждането и възпитанието на едно малолетно лице.

Съдът намира, че така определеното наказание, ще въздейства предупредително върху дееца и ще окаже възпитателно и предупредително влияние и върху другите членове на обществото. По този начин ще бъдат постигнати целите на генералната и специална превенция, посочени в чл. 36 от НК.

На основание чл. 189, ал. 3 от НПК следва да се възложат в тежест на обвиняемия направените в хода на досъдебното производство разноските, възлизащи в размер на 74.06 /седемдесет и четири лева и шест стотинки/ лева, които следва да заплати по сметка на ОД на МВР – гр. Шумен, както и такса от 5 /пет/ лева в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК, съдът

Р Е Ш И :

 

ПРИЗНАВА Т.А.К., ЕГН **********, роден на *** ***, с постоянен адрес ***, български гражданин, със средно образование, работещ, неженен, неосъждан за виновен в това, че на 21.03.2017 г. в гр. Шумен, по ул. „Преспа“ в близост до кръстовището с бул. „Симеон Велики“, управлявал МПС – мотопед с рама № RF3AR03BAXT100333 и двигател № AR03-101394, което не е регистрирано по надлежния ред - престъпление по чл. 345, ал.2 от НК, във вр. чл. 345, ал. 1 от НК, като на основание чл.78а, ал.1 от НК ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ “глоба” в размер на 1 000 /хиляда/ лева.

Осъжда Т.А.К., ЕГН **********, да заплати в полза на държавата по сметка на ОД на МВР – гр. Шумен сумата от 74.06 /седемдесет и четири лева и шест стотинки/ лева, както и 5 /пет/ лева държавна такса в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.  

Решението подлежи на обжалване или протестиране в 15-дневен срок от днес  пред Шуменски окръжен съд.

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ :