Р Е Ш Е Н И Е

 

83/10.2.2017г. , гр. Шумен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският районен съд, девети състав, в открито съдебно заседание проведено на седми февруари, две хиляди и седемнадесета година, в състав:

Председател: Димитър Димитров  

с участието на секретаря Т. Т., като разгледа докладваното от съдията ГД № 2860/2016 г., по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по предявен иск от М.Р.О. против О.С.О., с правно основание чл. 49, ал. 1 СК, за прекратяване на гражданския брак между страните, поради дълбоко и непоправимо разстройство, настъпило след сключване.

Ищцата обосновава исковата си претенция на следните фактически твърдения: Страните били съпрузи, по силата на сключения между тях на 16.04.1988 г. граждански брак, който бил първи и за двамата. От брака си нямали родени деца. Настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брака ищцата обуславя на твърдения от живота на съпрузите сочещи на разпад на брачната връзка, която не е могла да се съхрани с нужното доверие, взаимно уважение и разбирателство между партньорите, като причина за това има ответника. Моли за постановяване на решение, с което брака между страните бъде прекратен по вина на ответника. Желае да възстанови предбрачното си фамилно име «Н.».. Претендира разноски.

Ответникът в срока по реда на чл. 131 ГПК не депозира писмен отговор.

В открито съдебно заседание на 07.02.2017 г. страните се явяват лично и постигат съгласие по спорните въпроси, като представят молба, в която твърдят, че са постигнали сериозно и непоколебимо взаимно съгласие за прекратяване на брака и че са постигнали споразумение по смисъла на чл. 51 СК относно ползването на семейното жилище, издръжката между съпрузите и фамилното име, представено в писмен вид.

С определение производството по делото е трансформирано от исково в охранително, на основание чл. 321, ал. 5 ГПК.

Съдът, след като взе предвид представените по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съобрази становищата на страните и нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Молителите са съпрузи, на основание сключения граждански брак, за което е съставен Акт за граждански брак № *** г., от длъжностното лице по гражданско състояние при Община Нови Пазар. Двамата поддържат молбата за развод по взаимно съгласие. Решението им за това е сериозно, взаимно и непоколебимо, като не желаят съдът да издирва мотивите за прекратяване на брака. Съдът намира, че постигнатото между страните споразумението, представено в открито съдебно заседание, удовлетворява съдържателните изисквания на чл. 51 СК: изчерпателно е, не противоречи на закона и на морала, поради което преценява, че същото следва да бъде утвърдено, а разводът между двамата съпрузи да бъде допуснат на основание чл. 50 СК.

Относно разноските по делото:

При завеждане на исковата молба ищцата е внесла такса 25 лв., на основание чл. 6, т. 1 от Тарифа за държавните такси събирани от съдилищата по ГПК. При допускане на развод по взаимно съгласие, на основание чл. 6, т. 3 от Тарифата, се събира такса в размер до 40 лв. Съдът определя, по тези две разпоредби от Тарифата, окончателна държавна такса в общ размер на 40 лв., от които 25 лв. внесени при завеждане на исковата молба и 15 лева - на основание чл. 6, т. 3 от Тарифата, които следва да бъдат внесени от молителя О.С.О..

Предвид изложеното, Шуменски районен съд.

 

Р Е Ш И:

 

Прекратява гражданския брак между М.Р.О., с ЕГН: ********** и адрес: *** и О.С.О., с ЕГН: ********** и адрес: ***, сключен на 16.04.1988 г., пред длъжностното лице по гражданско състояние при Община Нови Пазар, за което е съставен Акт за граждански брак № *** г., по взаимно съгласие, на основание чл. 50 СК.

Утвърждава постигнатото между съпрузите споразумение по чл. 51 СК, в следния смисъл:

Ползването на семейното жилище в гр. Нови Пазар, ***, се предоставя на молителя О.С.О..

Обявява, че за в бъдеще съпрузите не претендират издръжка един от друг; движимото и недвижимо имущество придобито по време на брака остава в режим на СИО; след прекратяването на брака съпрузите няма да имат никакви претенции към притежаваните от всеки един от тях суми по банкови сметки, както и претенции за получаване на дял от личното имущество на другия съпруг.

Постановява след прекратяването на брака жената да носи предбрачното си фамилно име “Н.”.

Осъжда О.С.О., с ЕГН: ********** и адрес: ***, да плати в полза на Държавата, към бюджета на съдебната власт, по сметка на РС Шумен, с IBAN ***, при ТБ „Алианц България“ АД – Шумен, държавна такса по споразумението в размер на 15.00 лв. /петнадесет лева/ на основание чл. 6, т. 3 и чл. 6, т. 2 от Тарифа за държавните такси събирани от съдилищата по ГПК, както и сумата от 5 лв. при служебно издаване на изпълнителен лист.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

Препис от настоящото решение да се връчи на молителите заедно със съобщението за постановяването му, на основание чл. 7, ал. 2 ГПК.

 

Районен съдия: