Р Е Ш Е Н И Е

 

301/6.7.2018г. , Гр. Шумен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Шуменският районен съд, единадесети състав

На шести юли през две хиляди и осемнадесета година                                                                                        

  Председател: Ростислава Георгиева

Секретар: Ил.Д.

Прокурор: Ж.Стоянова

Като разгледа докладваното от районния съдия

АНД №1724 по описа на ШРС за 2018 год.,

За да се произнесе взе предвид следното:

Настоящото производство е образувано на основание чл.375 и сл. от НПК.

От ШРП е внесено постановление, с което се прави предложение за освобождаване от наказателна отговорност на К.И.Х., с ЕГН********** - обвиняем по ДП №768/2017 год. по описа на РУ- Шумен с налагане на административно наказание по реда на чл.78а от НК. Като основание за това се изтъква, че наказателното производство е образувано за престъпление по чл.345, ал.2 от НК, за което е предвидено наказание “лишаване от свобода” до една година или „глоба“ от петстотин до хиляда лева, извършителят е осъждан, но е реабилитиран, не е бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК и с деянието не са причинени имуществени щети.

В съдебно заседание обвиняемият, редовно призован, се явява лично, като изразява съжаление и разкаяние за постъпката си. Моли за налагане на минимално наказание.

Представителят на ШРП поддържа предложението, като предлага на съда на обвиняемото лице да бъде наложено административно наказание „глоба“ в размер на минималния, предвиден в закона размер.

От приложените по делото писмени доказателства /ДП №768/2017 год. по описа на РУ-Шумен/, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, се установи от фактическа страна следното:

Обвиняемият К.И.Х. притежавал  мотопед марка „ARAGON“ с № на рама TJR45AX7L902310, който не бил регистриран съгласно изискванията на Закона за движение по пътищата и Наредба  I-45 от 24.03.2000 год. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторни превозни средства и ремаркета, теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, издадена от Министъра на вътрешните работи. 

Въпреки това обстоятелство на 28.06.2017 год. Х. управлявал мотопеда, като се движел в с.Трен, област Шумен, по ул.“Аврора“. По това време на денонощието на същата улица се намирал свидетелят Д.В.Д., служител на МВР. След спиране на обвиняемия и извършена проверка било констатирано, че мотопедът не е регистриран в сектор „Пътна полиция“ при МВР по надлежния ред.

Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът намира, че с деянието си К.И.Х., е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление от общ характер, наказуемо по чл.345, ал.2 от НК, във вр. с чл.345, ал.1 от НК, а именно: на 28.06.2017 год. в с.Трен, област Шумен, по ул.“Аврора“ управлявал МПС – мотопед марка „ARAGON“ с № на рама TJR45AX7L902310, което не е регистрирано по надлежния ред, съгласно Наредба I-45 от 24.03.2000 год. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторни превозни средства и ремаркета, теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, издадена от Министъра на вътрешните работи. 

В хода на съдебното производство от страна на обвиняемото лице не бяха представени доказателства, оборващи или поставящи под съмнение така установената фактическа обстановка. В тази връзка от материалите по делото се установява по безспорен начин, че Х. е бил наясно с факта, че управляваното от него МПС не е регистрирано по надлежния ред и че няма право да го управлява, но въпреки това е извършил посоченото деяние. В подкрепа на този факт са и дадените от обвиняемия обяснения в хода на съдебно производство, в които по категоричен начин заявява, че е знаел, че мотопедът, който е закупил и е управлявал не е регистриран.

Така изложената фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани в хода на досъдебното и съдебното производство гласни и писмени доказателства, приобщени на основание разпоредбата на чл.283 от НПК. 

Съдът намира, че са налице предпоставките по чл.78а от НК за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност и налагане на административно наказание, а именно:

-за престъпление по посочената квалификация законът предвижда наказание “лишаване от свобода” до една година или „глоба“ от 500 до 1000 лева,

-обвиняемият е осъждан за престъпления от общ характер, но е бил реабилитиран, видно от приложената по делото справка за съдимост и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК

-от престъплението не са настъпили имуществени вреди.

От субективна страна деянието е извършено с вина под формата на пряк умисъл, тъй като обвиняемото лице е съзнавало, че управляваното от него МПС е от категория L и като такова съгласно разпоредбата на чл.149, ал.1, т.1 от ЗДвП е подлежало на първоначална регистрация, която е следвало да бъде извършена съгласно  разпоредбите на НАРЕДБА № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, както и че същото не е било регистрирано по надлежния ред, поради което и не е имал право да го управлява. 

При определяне на наказанието, съдът отчете високата степен на обществена опасност на деянието - управление на нерегистрирано, респективно непроверено по установения ред МПС и сравнително ниската степен на обществена опасност на дееца - същият е осъждан за деяния, извършени преди около 30 години, но е бил реабилитиран и след датата на настъпилата реабилитация няма данни за други образувани срещу лицето висящи наказателни производства и каквито и да е противообществени прояви. Съдът приема като смекчаващи вината обстоятелства направените от обвиняемото лице самопризнания в хода на досъдебното и съдебното производство, в които признава факта, че е бил наясно, че управляваното от него МПС не е регистрирано по предвидения за това ред, но въпреки това е поел управлението. Като смекчаващо отговорността обстоятелство съдът възприема и влошеното материално състояние на обвиняемия. В тази връзка от материалите по делото и по-конкретно от дадените от него обяснения се установява, че Х. е безработен, не получава доходи, като живее заедно със своите родители, които получават пенсии в минимален размер.  

Съобразявайки изложените обстоятелства, съдът счита за справедливо и съответно на извършеното от обвиняемия деяние на същото да бъде наложено наказание в размер на минимума на предвидената в разпоредбата на чл.78а, ал.1 от НК глоба, а именно 1000 лева. С оглед на изложеното съдът намира, че така определеното наказание ще породи възпитателната и превантивна функция на наказанието у нарушителя и ще окаже своята възпираща и превъзпитателна роля и у другите членове на обществото. Същото е съобразено с обществената опасност на деянието и на дееца, както и с неговото имуществено състояние.

            Предвид гореизложеното и на основание чл.378, ал.4, т.1 от НПК, съдът 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА К.И.Х., с ЕГН**********, роден на *** ***, с постоянен адрес ***, български гражданин, със средно образование, разведен, безработен, осъждан-реабилитиран за виновен в това, че на 28.06.2017 год. в с.Трем, област Шумен, по ул.“Аврора“ управлявал МПС – мотопед марка „ARAGON“ с № на рама TJR45AX7L902310, което не е регистрирано по надлежния ред, съгласно Наредба I-45 от 24.03.2000 год. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторни превозни средства и ремаркета, теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, издадена от Министъра на вътрешните работи - престъпление по чл.345, ал.2 от НК, във вр. с чл.345, ал.1 от НК, като на основание чл.78а, ал.1 от НК ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ “ГЛОБА” в размер на 1000 /хиляда/ лева.

             Решението подлежи на обжалване или протестиране пред Шуменски окръжен съд в 15-дневен срок от днес.

 

     РАЙОНЕН СЪДИЯ: