Р Е Ш Е Н И Е

                                                           

                                                                   606/14.12.2018г.

                                 

                                 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският районен съд, четиринадесети състав

На пети декември две хиляди и осемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

                                                                                      Председател: Кр. Кръстев

Секретар: Ф. А.

Като разгледа докладваното от районния съдия

ВАНД № 2842 по описа на ШРС за 2018 год.,

За да се произнесе взе предвид следното:

            Настоящото производство е образувано на осн. чл.59 и сл. от ЗАНН.

            Обжалвано е наказателно постановление  № 27-0000669/17.10.2018 год. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда” - гр. Шумен, с което на основание чл.416, ал.5 от КТ, във вр. с чл.413 ал.2 от КТ на  „Гарант Строй” ООД с ЕИК 127588059, със седалище и адрес на управление гр. Шумен ул. “Васил Левски” № 55, ет.2, ап.2, в качеството му на работодател, представлявано от А.М.О. ЕГН ********** е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лева. Жалбоподателят моли съда да постанови решение, с което да отмени наказателното постановление като счита същото за незаконосъобразно. Навеждат се доводи за неправилно установена фактическа обстановка. В съдебно заседание, редовно призован, не се явява, за него се явява процесуален представител, който поддържа депозираната жалба.

            Процесуалният представител на Дирекция “Инспекция по труда” - гр. Шумен-административно-наказващ орган, издал наказателното постановление, призован съгласно императивната разпоредба на чл.61, ал.1 от ЗАНН, оспорва жалбата  и моли съда да отхвърли същата като неоснователна и да потвърди изцяло обжалваното наказателно постановление. В съдебно заседание излага  съображенията си за това.

Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН от надлежна страна, отговаря на изискванията на чл.84 от ЗАНН, във вр. с чл.320 от НПК, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна, поради следните правни съображения:

ШРС, след като взе в предвид събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и като съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа страна следното:

На 31.08.2018г.  свидетелите М.М. и Г.П., длъжностни лица към Дирекция “Инспекция по труда” - гр. Шумен, извършили проверка по спазване на трудовото законодателство  и осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд на „Гарант Строй” ООД с ЕИК 127588059, със седалище и адрес на управление гр. Шумен ул. “Васил Левски” № 55, ет.2, ап.2, в качеството му на работодател, представлявано от А.М.О. ЕГН **********. Проверката е извършена във връзка с допуснат инцидент с лицето М.М.Е., същия ден на строителен обект на дружеството жалбоподател – „Ремонтни работи по сграда – покрив, на адрес гр. Шумен, ул. „Калиакра“ № 2 в района на „Стоково тържище“.

При проверката било установено че работодателят „Гарант Строй” ООД, при осъществяване на неговата дейност не е изпълнил задължението си по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд с това, че на 31.08.2018г. не е провел и документирал в книга за инструктажа ежедневен инструктаж по безопасност и здраве при работа на В.Т.Г. на длъжност „общ работник“, извършващ строително-ремонтни работи на цитирания обект в деня на проверката 31.08.2018г.

Проверяващите сметнали, че с това са нарушени разпоредбите на чл. 15 ал.1 вр. с  чл. 11 ал.5 от Наредба № РД-07-2 за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравослоавни и безопасни условия на труд изразяващо се в това, че дружеството жалбоподател в качествотоси на работодател не е осигурило провеждането на ежедневен инструктаж по безопасност и здраве на работника В.Г..  Резултатите от проверката са обективирани в протокол за извършена проверка, в който нарушението е посочено под № 4 и № 5. Със същият протокол, на основание чл.404 ал.1 т.1 от КТ,  на  работодателя са дадени 7 предписания, като предписание № 4 и №5 касаят процесния случай. Протоколът бил връчен на 17.09.2018г. на управителя на дружеството.

Същият ден - 31.08.2018г., на основание чл.402, ал.1, т.2 от КТ,  били взети писмени обяснения от работника Г.в които той собственоръчно записва, че  работи в „Гарант Строй“ на обект „Стоково тържище“. На същото основание били взети писмени обяснения и от бригадира на групата – И.А.Н.. Той също така посочва, че на процесната дата работи във фирма „Гарант Строй“ на обект „Стокова борса“. Посочва също така, че техническият ръководител на обекта е в отпуска и процесния ден не са инструктирани за деня, както и че не са се подписвали в книгата за инструктажи.

На 17.09.2018г. св. М.М. в присъствието на представляващия дружеството съставил срещу жалбоподателя АУАН № 27-0000669 за нарушение на чл. 15 ал.1 вр. с чл. 11 ал.5 от Наредба № РД-07-2 за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравослоавни и безопасни условия на труд. При предявяване на акта в графата възражения на нарушителя не е записано нищо. В срока по чл. 44 ал.1 от ЗАНН писмени възражения не са депозирани. На 17.10.2018г. въз основа на така съставения акт и съобразявайки материалите в административно-наказателната преписка, наказващият орган е издал процесното наказателно постановление като е възприел изцяло констатациите съдържащи се в АУАН. На основание  чл.416, ал.5 от КТ, във вр. с чл.413 ал.2 от КТ на „Гарант Строй” ООД с ЕИК 127588059, със седалище и адрес на управление гр. Шумен ул. “Васил Левски” № 55, ет.2, ап.2, в качеството му на работодател, представлявано от А.М.О. ЕГН ********** е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лева

Така установената фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани по делото писмени доказателства, както и от събраните гласни доказателства. За да приеме за безспорно установена така изложената фактическа обстановка, съдът кредитира изцяло  свидетелските показания, тъй като същите са последователни, непротиворечиви и безпристрастни. Пресъздават, това което са възприели непосредствено. Приложените по делото писмени доказателства кореспондират изцяло с показанията на тези свидетели.

  При така установената фактическа обстановка, съдът констатира от правна страна следното: При извършената проверка настоящият съдебен състав не намери в административнонаказателното производство да са били ограничени процесуалните права на жалбоподателя и същият е имал възможността да упражни правото си на защита в пълен обем. Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от оправомощени за това длъжностни лица, в рамките на определената им компетентност и са били надлежно предявени.

Протоколите за извършени проверки, както и АУАН са връчени лично на  представляващия дружеството. От представения по делото трудов договор № 752/27.08.2018г. е видно, че работника Г.е започнал работа в дружеството жалбоподател от тази дата. От представените  обяснения на основания чл.402 ал.1 т.2 от КТ, и от инструктажната книга се установява, че В.Т.Г.  въобще не е бил инструктиран с ежедневен инструктаж по безопасност на труда преди да за почне работа по покрива на строителния обект. Направените възражения от страна на процесуалния представител на жалбоподателя, че няма събрани доказателства, че фирмата „Гарант Строй“ ООД е работила на строителния обект „Стокова борса“ са несъстоятелни. Такива доказателства се извличат от снетите писмени декларации от двамата работника, от приложения трудов договор на Г., както и от приложеното ксерокопие от корицата на инструктажната книга подпечатана с фирмения печат на дружеството е озаглавена „Зеленчукова борса“.

Административно – наказателната отговорност на дружеството е ангажирана на основание чл.413 ал.2 от КТ. В разпоредбата на чл.413 ал.2 от КТ е предвидена санкция за работодател който не изпълнени на  задълженията си за осигуряване на здравословни и безопасни  условия на труд.

От събраните по делото доказателства, а именно   протокол за извършена проверка, обяснение по чл.402 ал.1 т.2 от КТ, показанията на свидетелите М. и П., се установява по безспорен начин, че дружеството жалбоподател е допуснало на работа, без да е извършен ежедневен инструктаж за 31.08.2018г. на работника В.Т.Г.. Предвидената в чл.83 от ЗАНН имуществена отговорност на юридическите лица е  обективна, безвиновна. Наказващият орган, при  преценка  дали е извършено нарушение  не следва да взема предвид  наличието или липсата  на вина у нарушителя, нито да определя нейната форма. За налагане на имуществената санкция е необходимо само да се установи задължението на ЮЛ, което не е изпълнено. Не се търси виновно поведение на конкретно ФЛ.

Правилно в НП е записано, че жалбоподателя не е изпълнил задължението си във връзка с осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд , като не е извършил ежедневен инструктаж на работника В.Г., констатирано е, че работи на 31.08.2018г., както и преди това и с това е нарушен чл. 15 ал.1 вр. чл. 11 ал.5 от Наредбата за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Правилно това нарушение е санкционирано съобразно нормата на чл. 413 ал.2 от КТ.

Административно - наказващият орган при квалифициране на нарушението е обсъдил и възможността за приложение разпоредбата на чл.415в от КТ, като правилно е преценил, че липсват основания за нейното прилагане. При преценка на тази разпоредба следва да се вземе в предвид, че в конкретния случай В.Г. а и останалите работници са работили без ежедневен инструктаж на строителен обект с висок риск от злополука.

Ето защо съдът намира, че в настоящия случай не може да бъде приложена нито разпоредбата на чл.415в от КТ, нито разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, доколкото нарушението не може да бъде квалифицирано като “маловажен случай” по смисъла на посочената разпоредба. В тази връзка следва да бъде отбелязано, че за да е налице маловажен случай по смисъла на чл.415в от НК е необходимо да са налице всички комулативно предвидени условия, а именно нарушението да може да бъде отстранено незабавно след установяването му и от него да не са произтекли вредни последици за работници и служители. В този смисъл настоящия състав счита, че в настоящия случай не са изпълнени и двете условия.

Ето защо съдът счита, че административно-наказателното производство е протекло при липса на съществени процесуални нарушения. По-конкретно, акта за установяване на административно нарушение е издаден от компетентен орган,  притежава изискуемите съобразно разпоредбата на чл.42 от ЗАНН реквизити, а при издаването на атакуваното наказателно постановление – тези на чл.53 от ЗАНН.

За неизпълнение на задълженията си за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд административно-наказателната разпоредба на чл.413, ал.2 от КТ предвижда, имуществена санкция в размер от 1500 до 10 000 лв.

Административно-наказващият орган правилно е квалифицирал нарушението и го е санкционирал съобразно  санкционната норма на чл.413, ал.2 от КТ и е  наложил   санкция в размер идентичен със законоустановения минимум от 1500лв.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление  № 27-0000669/17.10.2018 год. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда” - гр. Шумен, с което на основание чл.416, ал.5 от КТ, във вр. с чл.413 ал.2 от КТ на  „Гарант Строй” ООД с ЕИК 127588059, със седалище и адрес на управление гр. Шумен ул. “Васил Левски” № 55, ет.2, ап.2, в качеството му на работодател, представлявано от А.М.О. ЕГН ********** е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лева.

Решението подлежи на касационно обжалване пред ШАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.

 

                                                                                         Районен  съдия: