Р Е Ш Е Н И Е

 

            334/10.4.2019г. ,              Гр. Шумен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА  

Шуменският районен съд, осми състав,

на девети април, през две хиляди и деветнадесета година,

в публично заседание в следния състав:  

                                                                                        Председател: Валентина Тонева

Секретар: Й.К.

Прокурор:

Като разгледа докладваното от районния съдия

ГД №856 по описа на ШРС за 2019год.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано на основание чл.330 от ГПК, във вр. с чл.50 от Семейния кодекс.

Производството е образувано по искова молба, с правно основание чл. 50 от СК, предявена от П.Ш.Ф., ЕГН **********, адрес: *** и Ф.М.Ф., ЕГН **********, адрес: ***, двамата чрез адв. С.Г. при ШАК, с правно основание чл. 50 от СК, за прекратяване на сключения между тях граждански брак, поради развод по взаимно съгласие.

Съпрузите основават искането си на твърдения за постигнато сериозно и непоколебимо взаимно съгласие за прекратяване на брака. Твърдят, че от брака си нямат деца и са постигнали споразумение по смисъла на чл. 51 от СК, ползването на семейното жилище, издръжката между съпрузите, фамилното име и имуществените отношения, представено в писмен вид към молбата.

Личното явяване на молителите е предвидено, с оглед задължението на съда да се убеди, че съгласието за развод между съпрузите е сериозно и непоколебимо, но текстът не изключва възможността, при наличие на уважителни причини, молителите да бъдат представлявани по силата на изрично пълномощно. В тази насока е и съдебната практика /Опр.№534/27.09.10г. на ВКС по гр д №453/10г., ІVг.о/. В съдебно заседание, молителят се явява лично и потвърждава сериозното си и непоколебимо съгласие за прекратяване на брака. За молителката се явява адв.Г., упълномощена с изрично пълномощно и представя доказателства- договор , за невъзможността молителката да присъства в съдебно заседание, поради обстоятелството, че работи в Б.. В конкретния случай страните са приложили молба–споразумение, като молителката лично  го е подписала и е дала изрично пълномощно-нотариално заверено, включително и в частта относно съдържанието на пълномощното, в което страната подробно е вписала условията на споразумението за развод по взаимно съгласие със съпруга си и тези условия са възпроизведени в самото споразумение. С оглед данните по делото, молителката П.Ш.Ф., ЕГН ********** отсъства от България и пребивава в Б., Б., където работи, което според настоящата инстанция, е трудно преодолима причина за явяването й в българския съд, с оглед потвърждаване на споразумението, но явяването в съда на процесуалния представител на страната, на който последната е дала изрично нотариално заверено пълномощно, сочи за непоколебимата воля на молителката П.Ш.Ф. ,ЕГН **********, относно искането й за развод и последиците от същия.

Съдът, след като взе предвид представените по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съобрази становищата на страните и нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Молителите са съпрузи на основание сключения граждански брак на Б.г., за което е съставен Акт за граждански брак ***, от длъжностното лице по гражданско състояние гр. Шумен, Община Шумен.

Съдът, след като взе предвид, че двамата молители поддържат молбата за развод по взаимно съгласие, счита, че решението им за това е сериозно, взаимно и непоколебимо и не желаят съдът да издирва мотивите за прекратяване на брака. Като прецени, че споразумението между страните удовлетворява съдържателните изисквания на чл. 51 от СК: изчерпателно е, не противоречи на закона и на добрите нрави, намира, че същото следва да бъде утвърдено, а разводът между двамата съпрузи- да бъде допуснат на основание чл. 50 от СК.

На осн. чл. 6, т. 2 от Тарифата за ДТ по ГПК, по делото следва да бъде определена държавна такса при решаване на делото в размер на 40,00 лв., като съдът съобрази изявлението на молителя в съдебно заседание относно поемане на разноските по окончателната такса от него.

Предвид изложеното, Шуменски районен съд  

Р Е Ш И :

 

ПРЕКРАТЯВА гражданския брак между П.Ш.Ф., ЕГН **********, адрес: *** и Ф.М.Ф., ЕГН **********, адрес: ***, за което е съставен Акт за граждански брак ***/ Б.г. при Община Шумен, по взаимно съгласие, на основание чл. 50 от СК.

УТВЪРЖДАВА постигнатото между съпрузите споразумение по чл. 51 от СК, в следния смисъл:

След прекратяването на брака, никой от молителите не дължи издръжка на бившия си съпруг.

След прекратяване на брака, молителката си запазва фамилното име Ф..

СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ, находящо се в гр. Шумен, ул.“Р. П.“ ***, придобито по време на брака, ще се ползва от двамата молители.

ИМУЩЕСТВЕНИТЕ ОТНОШЕНИЯ- придобитите през време на брака - движими и недвижими вещи в режим на СИО, остават в обикновена съсобственост.

ОПРЕДЕЛЯ окончателна държавната такса по делото в размер на 40,00лв. /четиридесет/ лева.

ОСЪЖДА Ф.М.Ф., ЕГН**********, адрес: ***, да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на РС- Шумен, държавна такса в размер на 40 00лв./четиридесет/ лева, на основание чл. 6, т. 2 от Тарифа за държавните такси, събирани от съдилищата по ГПК.

Решението, на основание чл. 330, ал. 5 от ГПК, не подлежи на обжалване.

Препис от настоящото решение да се връчи на молителите, заедно със съобщението за постановяването му.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: