Р Е Ш Е Н И Е
76/6.2.2019г.
В ИМЕТО НА
НАРОДА
Шуменският районен съд, единадесети състав
На шести февруари през две хиляди и деветнадесета година
В публично заседание в следния състав:
Председател: Ростислава Георгиева
Секретар: Ил.Д.
Прокурор: К.Киряков
Като разгледа докладваното от районния съдия
АНД №171 по описа на ШРС за 2019 год.,
За да се произнесе взе предвид следното:
Настоящото производство е образувано на основание чл.375 и сл. от НПК.
От ШРП е внесено постановление, с което се прави предложение за освобождаване от наказателна отговорност на Р.М.Р., с ЕГН********** - обвиняема по ДП №44/2019 г. по описа на РУ - Шумен с налагане на административно наказание по реда на чл.78а от НК. Като основание за това се изтъква, че наказателното производство е образувано за престъпление по чл.343в, ал.3 от НК, във вр. с чл.343в, ал.1 от НК, за което е предвидено наказание “лишаване от свобода” до три години и „глоба“ от 200 до 1000 лева, извършителят не е осъждан за престъпления от общ характер и не е бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК и с деянието не са причинени имуществени щети.
В съдебно заседание обвиняемата, редовно призована, не се явява лично и не изпраща представител.
Представителят на ШРП поддържа предложението, като предлага на съда на обвиняемото лице да бъде наложено административно наказание „глоба“ в размер на минималния, предвиден в закона, а именно хиляда лева.
От приложените по делото писмени
доказателства /ДП №44/2019 г. по описа на РУ-Шумен/, преценени поотделно и в
тяхната съвкупност, се установи от фактическа страна следното:
Обвиняемата Р.М.Р. притежавала свидетелство за управление на МПС, но със Заповед за прилагане на принудителни административни мерки №17-0869-000460 от 18.05.2017 год. на Началник сектор „ПП“ при ОД на МВР-Шумен й била наложена принудителна административна мярка по чл.171, т.1, б.“д“ от ЗДвП – временно отнемане на свидетелството за управление на МПС на водач до заплащане на дължимата глоба, считано от 18.04.2018 год. Посочената заповед била връчена лично на Р. на 18.04.2018 год. Същата не е била обжалвана и е влязла в сила.
Въпреки посоченото обстоятелство и факта, че Р. не е притежавала свидетелство за управление на МПС, на 12.01.2019 год. около 05.00 часа в гр.Шумен, по ул.“Генерал Скобелев“ в посока ул.“Васил Априлов“ управлявала лек автомобил марка „Рено Меган Сценик“ с рег. №Н2729ВК. Тъй като същата причинила ПТП й била извършена проверка, по повод на която било установило, че същата управлява посоченото МПС след като й е наложена принудителна административна мярка „временно отнемане на свидетелството за управление на МПС“. За констатираното нарушение на 12.01.2019 год. на Р. бил съставен Акт за установяване на административно нарушение №115010/12.02.2018 год., който бил подписан от нея, без възражения.
Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът намира, че с деянието си Р.М.Р. е осъществила от обективна и субективна страна състава на престъпление от общ характер, наказуемо по чл.343в, ал.3 от НК, а именно: на 12.01.2019 год. около 05.00 часа в гр.Шумен, по ул.“Генерал Скобелев“ в посока ул.“Васил Априлов“ управлявала лек автомобил марка „Рено Меган Сценик“ с рег. №Н2729ВК, без съответно свидетелство за управление на МПС в срока на изтърпяване на принудителна административна мярка временно отнемане на свидетелството за управление на МПС, наложена й със Заповед за прилагане на принудителни административни мерки №17-0869-000460 от 18.05.2017 год. на Началник сектор „ПП“ при ОД на МВР-Шумен, влязла в сила на 03.05.2018 год.
В хода на съдебното производство от страна на обвиняемото лице не бяха представени доказателства, оборващи или поставящи под съмнение така установената фактическа обстановка. Така изложената фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани в хода на досъдебното и съдебното производство гласни и писмени доказателства, приобщени на основание разпоредбата на чл.283 от НПК.
При преценка на събраните в хода на досъдебното производство гласни доказателства съдът намира, че следва напълно да бъдат кредитирани показанията на свидетелите П. С. П., Й. Н. Й., В. Г. В., доколкото същите са категорични, последователни, кореспондират, както помежду си така също и с останалия събран по делото доказателствен материал и най-вече с дадените обяснения от страна на обвиняемото лице в хода на досъдебното производство, в който признава изцяло вината си за извършеното престъпление, като обяснява причините, поради които го е извършила. Същите по категоричен начин доказват авторството на деянието и по-конкретно, че именно обвиняемата е управлявала посочения автомобил в момента на извършване на проверката и в момента на констатиране на деянието.
Съдът намира, че по отношение на Р. са налице предпоставките по чл.78а от НК за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание, а именно:
-за престъпление по посочената квалификация законът предвижда наказание “лишаване от свобода” до три години и „глоба“ от 200 до 1000 лева,
-обвиняемата не е осъждана за престъпления от общ характер и не е освобождавана от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК
-от престъплението не са настъпили имуществени вреди.
От субективна страна деянието е извършено с вина под формата на пряк умисъл, тъй като обвиняемото лице е съзнавало, че не притежава свидетелство за управление и че му е била наложена принудителна административна мярка „временно отнемане на свидетелството за управление на МПС“, която е влязла в сила и не е изтекла и въпреки това е поел управлението на посочения по-горе автомобил.
При определяне
на наказанието, съдът отчете високата степен на обществена опасност на деянието
- управление на МПС след като свидетелството за правоуправление на лицето е
било временно отнето като принудителна административна мярка, както и данните
за личността на дееца – същата е с чисто съдебно минало, по делото липсват данни
за извършени други противообществени прояви. Като отегчаващо отговорността
обстоятелство съдът възприема обстоятелството, че обвиняемата е наказвана няколкократно
за различни нарушения на ЗДвП, което се установява от приложената по делото
Справка за нарушител от региона. Като смекчаващо
отговорността обстоятелство съдът възприема оказано съдействие от страна на
обвиняемата за изясняване на фактическата обстановка по делото, както и направените
от нея пълни самопризнания и изказаното съжаление и разкаяние за постъпката й.
Съобразявайки изложените обстоятелства, съдът счита за справедливо и съответно на извършеното от обвиняемата деяние на същата да бъде наложено наказание в размер на минимума на предвидената в разпоредбата на чл.78а, ал.1 от НК глоба, а именно 1000 лева. При определяне на наказанието съдът съобрази освен изложените по-горе обстоятелства, също и липсата на данни за материалното положение на обвиняемата, което следва да бъде съобразено при определяне на санкцията.
С оглед на изложеното съдът намира, че така определеното наказание ще породи възпитателната и превантивна функция на наказанието у нарушителя и ще окаже своята възпираща и превъзпитателна роля и у другите членове на обществото.
По
отношение на санкцията “лишаване от право да управлява МПС”, съдът намира, че
такава не може да бъде наложена спрямо Р., доколкото разпоредбата на чл.343г от
НК, във вр. с чл.37, ал.7 от НК не предвижда подобно наказание за престъпление
по чл.343в, ал.3 от НК.
Предвид
гореизложеното и на основание чл.378, ал.4, т.1 от НПК, съдът
Р Е Ш И:
ПРИЗНАВА Р.М.Р., с ЕГН**********, родена на *** ***, с постоянен адрес ***, български гражданин, със средно образование, вдовица, работеща, неосъждана, за виновна в това, че на 12.01.2019 год. около 05.00 часа в гр.Шумен, по ул.“Генерал Скобелев“ в посока ул.“Васил Априлов“ управлявала лек автомобил марка „Рено Меган Сценик“ с рег. №Н2729ВК, без съответно свидетелство за управление на МПС в срока на изтърпяване на принудителна административна мярка временно отнемане на свидетелството за управление на МПС, наложена й със Заповед за прилагане на принудителни административни мерки №17-0869-000460 от 18.05.2017 год. на Началник сектор „ПП“ при ОД на МВР-Шумен, влязла в сила на 03.05.2018 год. - престъпление по чл.343в, ал.3 от НК, като на основание чл.78а, ал.1 от НК Я ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и й НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ “ГЛОБА” в размер на 1000 /хиляда/ лева.
Решението подлежи на обжалване или протестиране пред Шуменски окръжен съд в 15-дневен срок от днес.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: