Р Е Ш Е Н И Е

 

603/25.10.2019г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

Шуменският районен съд, петнадесети състав

На двадесет и пети октомври  две хиляди и деветнадесета година,

В публично заседание  в следния състав:

Председател: Пл.Недялкова

Секретар:М. М.

Прокурор: Ж. Стоянова

Като разгледа докладваното от районния съдия

Административно  наказателно  дело №1952 по описа за 2019г.

За да се произнесе взе предвид следното:

Производство по чл.378  от НПК.

На 29.08.2019г. от Шуменска Районна прокуратура е внесено в РС - гр.Шумен предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание по отношение на И.А.О., ЕГН ********** *** за извършено от него престъпление от общ характер по чл.343в ал.2 от НК.

            Обвиняемият редовно непризован  не се явява в съдебно заседание. Явява се адв.С.Б. от ШАК, назначена за служебен защитника на обвиняемия. Моли на обвиняемия бъде наложено наказание в минимално предвидения размер.

            Представителят на Шуменска районна прокуратура поддържа предложението. В хода по същество пледира за налагане на административно наказание в минимално предвидения размер.

На основание чл.269 ал.3 т.4 б.”А” от НПК ,делото бе разгледано по реда на задочното производство, тъй като отсъствието на обвиняемия не би попречило за разкриване на обективната истина. В хода на досъдебното производство на 26.08.2019г. и на 28.08.2019г. на И.А.О. е повдигнато и предявено обвинение за извършено от него престъпление по чл.343в ал.2 от НК и е разпитан в качеството на обвиняем.  Съдебното производство е образувано на 29.08.2019г. и на обвиняемиян са били изпратени за връчване призовка и постановлението на ШРП. Съдебните книжа са върнати  в цялост като в призовката  длъжностното лице от Кметство с. Изгрев е отразило, че на 09.09.2019г. обвиняемият е отказал да ги получи.  Съдът е разпоредил повторно връчване на съдебните книжа, доколкото отказа на обвиняемият да ги получи не е бил оформен съгласно изискванията на чл.180 ал.4 от НПК. Обвиняемият  не е намерен на  адресът , на който живее като  призовката е върната в цялост с отбелязване, че е напуснал територията на Б България и се намира в Дания.  Никое лице не се е съгласило да приеме съдебните книжа. При тези данни е видно, че правото на обвиняемият  на участие в наказателното производство  е накърнено по причини, стоящи в процесуалното му поведение. Той е знаел, че срещу него е започнало наказателно производство и въпреки това е напуснал територията на Р България. При тези обстоятелства за съдът се поражда убеждението, че лицето се е укрило с цел избягване на наказателно преследване, поради което и делото бе разгледано по реда на задочното производство при наличие на законовите предпоставки  на чл.269 ал.3 т.4 б.”А” от НПК.

            От събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, се установи следното от фактическа страна:

Обвиняемият И.А.О. ***, бил неправоспособен водач-никога не е притежавал свидетелство за управление на МПС. С наказателно постановление №19-1729-000169/22.03.2019г. на Началника на РУ-Шумен при ОД на МВР гр. Шумен, му било наложено административно наказание за това, че виновно е нарушил чл. 150 от ЗДвП, а именно управлявал МПС, без да е правоспособен водач. Наказателното постановление било връчено лично на обвиняемия О. на 11.04.2019г. и влязло в законна сила на 19.04.2019г. На 15.0б.2019г., въпреки наложеното му административно наказание и без да притежава свидетелство за управление на МПС, обвиняемият И.А.О. се качил и управлявал МПС-мотоциклет, марка „Ямаха ФЗР 1000",с номер на рама ЗGМ018977. Докато управлявал мотоциклета в с. Изгрев, общ. Венец, обл. Шумен, бил забелязан от служители на МВР - св. К.С.К., М.Й.П. и Г.П.Н., които изпълнявали задълженията си по транспортиране на задържано лице до РУ-Шумен. Служителите на МВР се придвижвали със служебен автомобил, марка „Опел", модел „Астра" с рег. № Н 1729 ВВ. Св. П.освен, че познавал обв. О., тъй като известно време преди това връчвал наказателно постановление на същия именно, защото управлявал МПС, без да притежава свидетелство за това, му направило впечатление, че управлявания от обв. О. мотоциклет няма поставени регистрационни табели. Последното било видяно и от останалите двама свидетели. По късно била извършена проверка във връзка с констатираното, като обв. О. признал, че действително е управлявал мотоциклета, без да притежава съответната правоспособност. На същия бил съставен и акт за установяване на административно нарушение № Д 890265/12.07.2019г. за нарушение по чл. 140 от ЗДвП, който подписал без възражения, а по късно било съставено и наказателно постановление № 19-1729-000390/14.08.2019г. за нарушение на чл.140 ал.1 от ЗДвП.Разпитан в хода на досъдебното производство в качеството на обвиняем И.А.О. признава вината си и  изразява съжаление за случилото се.

Изложената фактическа обстановка съдът счита за установена въз основа на: събраните в досъдебното производство доказателства по надлежния процесуален ред, които са приобщени по реда на чл.283 от НПК. Съдът намира, че събраните  доказателства по делото са безпротиворечиви и взаимно допълващи се и се намират в хармонично единство и водят до единствено възможния извод, непораждащ никакво съмнение във вътрешно убеждение на съда и обосновават решението на съда.

С оглед изложеното, съдът прави правния извод, че обв. О. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението от общ характер наказуемо по чл.343в ал.2 от НК.

За престъплението по горепосочената квалификация, извършено умишлено, Наказателният кодекс предвижда наказание лишаване от свобода от една до три години и глоба от 500 до 1200 лева. Същевременно се установи, че обвиняемият, който е пълнолетен, е бил осъждан за престъпление, но е реабилитиран, също така не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на раздел IV от глава VIII от НК към датата на извършване на деянието и в резултат на деянието  няма нанесени имуществени вреди, поради което са налице предпоставките на чл.78а от НК и  следва да бъде освободен от наказателна отговорност. С оглед определяне размера на предвиденото наказание, съдът отчете добросъвестното поведение на обвиняемия в досъдебното и съдебно производство, указаното от него съдействие, поради което счете, че целите на наказанието могат да бъдат постигнати като му бъде наложено административно наказание на основание чл. 78а ал.1 от НК "глоба" в размер на минималния предвиден от закона - действащ по време на извършване на деянието, а именно - 1000лв. Минималният размер на наказанието съдът намира за достатъчно висок, за да въздейства върху обвиняемия в бъдеще да не извършва деяния от същия вид. Доколкото към момента на извършване на престъплението е бил неправоспособен,  не е притежавал СУМПС,  не може да му бъде наложено предвиденото в чл.343г от НК наказание “лишаване от право да управлява МПС”, тъй като не може да бъде лишен от право, което не е притежавал.

По този начин и с това административно наказание съдът счита, че ще бъдат постигнати целите на генералната и специалната превенция.

Водим от горното и на основание чл.378 ал.4 т.1 от НПК, съдът  

Р  Е  Ш  И :

 

ПРИЗНАВА обвиняемия И.А.О., ЕГН **********, роден на ***г***, обл.Шумен, български гражданин, неженен, неосъждан, основно образование, безработен  ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, че на 15.06.2019г. в с. Изгрев, общ. Венец, обл.Шумен  управлявал МПС - марка „Ямаха ФЗР 1000",с номер на рама ЗGМ018977 без съответното свидетелство за управление, в едногодишният срок от наказването му по административен ред за същото деяние с НП №19-1729-000169/22.03.2019г. на Началника на РУ-Шумен при ОД на МВР гр. Шумен,  влязло в законна сила на 19.04.2019г. - престъпление по чл. 343в ал. 2 от  НК и на основание чл. 78 А ал.1 от НК  ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ  И МУ  НАЛАГА административно наказание “ГЛОБА” в размер на 1000 /хиляда / лева.

Решението подлежи на обжалване и протест по реда на глава ХXI от НПК пред ШОС в 15 - дневен срок от днес.

 

Районен   съдия: