Р Е Ш Е Н И Е

 

1185/9.12.2019г.,      Град Шумен

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

Районен съд – Шумен                                                                   седми състав

На 05 (пети) декември                                                                  Година 2019

В публично съдебно заседание, в следния състав:

Председател Теодора Йорданова-МомоваСекретар Е. П.,

Прокурор . . . . . . . . . . . . . . . .,

като разгледа докладваното от съдия Т. Йорданова-Момова

гражданско дело номер 3108 по описа за 2019 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:  

            Производство по чл. 330 от ГПК – развод по взаимно съгласие, образувано след допуснато изменение на иск по чл. 49, ал. 1 от СК в молба с правно основание чл. 50 от СК.

            В съдебно заседание молителите Х.Л.Д. и Р.З.Д. излагат, че са съпрузи от 18.10.1997 година. По време на брака си имали родени две деца – П., понастоящем пълнолетен и Л., родена на *** година. Твърдят, че са постигнали сериозно и непоколебимо съгласие за прекратяване на брака. Представят споразумение по чл. 51, ал. 1 от СК, в което излагат уредените от тях всички лични и имуществени отношения помежду си. Молят съда да постанови решение, с което да допусне развода по взаимно съгласие без да се издирват мотивите за прекратяването на брака и да одобри представеното споразумение.

            В съдебно заседание молителите се явяват лично и всеки от тях потвърждава сериозното си и непоколебимо съгласие за прекратяване на брака.

            От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в съвкупност се установи от фактическа страна следното: молителите са съпрузи от 18.10.1997 г., когато с акт № 365/18.10.1997 г., съставен от длъжностното лице по гражданското състояние в Община Шумен, сключват граждански брак. От брака си имат родени две деца – П., понастоящем пълнолетен и Л.Р.Д., родена на *** г. в гр. Шумен, видно от удостоверения за раждане, изд. въз основа на акт за раждане №***/25.09.1998 г. и                   № ***/28.08.2003 г., съставени от длъжностното лице по гражданското състояние в Община Шумен.

            Видно от приетия като доказателство договор за продажба на поземлен имот – частна общинска собственост от 05.07.2016 г. е, че по време на брака си молителите придобили в съпружеска имуществена общност и понастоящем притежават правото на собственост върху недвижим имот, находящ се в гр. Шумен.

            Предвид изразеното от молителите сериозно и непоколебимо съгласие за прекратяване на брака и като съобрази, че са налице всички законови предпоставки, съдът намира, че молбата е основателна и разводът следва да бъде допуснат на основание чл. 50 от СК, без да се издирват мотивите за това. Представеното от молителите споразумение отговаря на изискванията на чл. 51, ал. 1 от СК, не противоречи на закона, в състояние е да защити интересите на непълнолетното дете, поради което следва да бъде утвърдено.

            На осн. чл. 6, т. 2 от Тарифата за ДТ по ГПК, по делото следва да бъде определена държавна такса при решаване на делото в размер на 40,00 лв., която следва да се възложи по равно на молителите. Молителят Д. следва да заплати държавна такса върху размера на определената издръжка, в размер на 108,00 лв. и върху стойността на дела му, включващ стойността на предоставения му в собственост недвижим имот в размер на 59,43 лева.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 330, ал. 3 от ГПК, съдът  

Р  Е  Ш  И  :

 

            ПРЕКРАТЯВА гражданския брак, сключен на 18.10.1997 г. с акт № ***/18.10.1997 г., съставен от длъжностното лице по гражданското състояние в Община Шумен, между Р.З.Д. с ЕГН **********,*** и Х.Л.Д. с ЕГН **********,***, с настоящ адрес ***, със съдебен адресат – адв. Ю.Р. ***, ПО ВЗАИМНО  СЪГЛАСИЕ.

            УТВЪРЖДАВА постигнатото между Р.З.Д. и Х.Л.Д. споразумение по чл. 51,              ал. 1 от Семейния кодекс, както следва:

            1. След прекратяването на брака Х.Л.Д. ВЪЗСТАНОВЯВА предбрачното си фамилно име – Х.

            2. Местоживеенето на роденото от брака дете Л.Р.Д. с ЕГН ********** се определя – при майката – Х.Л. ***.

            3. Упражняването на родителските права по отношение на детето Л.Р.Д. се предоставя на майката Х.Л.Х.

            4. Определя се режим на лични отношения на бащата Р.З.Д. с детето Л.Р.Д., както следва: всяка първа седмица от месеца от 10,00 часа в събота до 18,00 часа в неделя (с преспиване), като детето ще се взема от дома на майката; петнадесет дни през лятото, по време, което не съвпада с годишния платен отпуск на майката и два дни през пролетната ученическа ваканция; всяка четна година на Коледа – от 25.12. до 27.12. (с преспиване); всяка нечетна година през Новогодишните празници – от 30.12. до 02.01. (с преспиване), както и винаги, когато родителите постигнат устно съгласие; един ден (без преспиване) на рождения ден на бащата – 22.07.

            5. Бащата Р.З.Д. с ЕГН ********** се задължава да заплаща на детето Л.Р.Д. с ЕГН **********, действащо със съгласието на своята майка и законен представител Х.Л.Х. с ЕГН **********, месечна издръжка в размер на 150,00 (сто и петдесет) лева, с падеж – 5-то число на месеца за който се отнася, считано от 01.11.2019 г., до настъпване на законни причини, изменящи или прекратяващи правото на издръжка, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска.

            6. Ползването на семейното жилище, находящо се в гр. Шумен, ул. „В.Б.” № 19а, собственост на родителите на молителя Р.Д., след прекратяването на брака СЕ ПРЕДОСТАВЯ на Р.З.Д., като Х.Х. го е напуснала и няма претенции за ползването му.

7. Р.З.Д. с ЕГН ********** получава в дял и става изключителен собственик на следния недвижим имот, находящ се в гр. Шумен, община Шумен, област Шумен, представляващ: ПОЗЕМЛЕН ИМОТ с идентификатор *** по кадастралната карта на гр. Шумен, местност „Сакарка“, с площ 302 кв.м, трайно предназначение на територията: „За земеделски труд и отдих“ при граници: поземлени имоти №№ ***,***,***, ****.

Данъчната оценка на недвижимия имот възлиза на: 2971,70 лева (две хиляди деветстотин седемдесет и един лева и седемдесет стотинки).

8. Останалите движими вещи, придобити по време на брака са поделени извънсъдебно, като в бъдеще молителите няма да имат претенции един към друг за тях.

9. По време на брака си молителите не са откривали общи банкови сметки.

10. Молителите не си дължат взаимно издръжка след прекратяването на брака.  

ОПРЕДЕЛЯ държавна такса при допускане на развод по взаимно съгласие в размер на 40,00 (четиридесет) лв., като ОСЪЖДА Р.З.Д. да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на ШРС сума в размер на 20,00 лв. и ОСЪЖДА  Х.Л.Х. да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на ШРС сума в размер на 20,00 лв.

ОСЪЖДА Р.З.Д. да заплати държавна такса върху размера на определената издръжка в размер на 108,00 лв. (сто и осем лева) и върху стойността на дела му, включващ стойността на предоставения му в собственост недвижим имот в размер на 59,43 лева (петдесет и девет лева и 43 стотинки).

Решението, на основание чл. 330, ал. 5 от ГПК, не подлежи на обжалване.  

 

                                                                                          Районен съдия: